Haberler

Kenanoğlu’ndan Süleyman Soylu’ya cevap

Sayın Bakan Soylu, Sn Tayyip Erdoğan’ı İngiltere Başbakanı, Almanya Cumhurbaşkanı mı sanıyor acaba?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün Büyükelçiler Konferansında basından öğrendiğimiz kadarıyla şunları söylemiş;

ısrarla ve çok önemli bir iddiayla söylemek istiyorum. Aleviler, siyasi hayatta ve devlet hayatında iki dönemde rahat etmiştir. Birisi rahmetli (Eski Başbakan) Adnan Menderes döneminde, ikincisi de Sayın Cumhurbaşkanı‘mızın başbakan olduğu ve 2002’den itibaren bugüne kadar kendilerini rahat anlatabilme ve rahat bir süreci götürebilme zaman dilimi içerisinde. Bunu istismar etmek istediler; ama sonuç alamadılar.” 

Ya biz bu ülkede yaşamıyoruz ya da Sayın Bakan bu ülkenin Bakanı değil, Adnan Menderes ve Recep Tayyip Erdoğan’da sanırım Almanya’da İngilitere’de İsviçre’de Başbakanlık yapmışlar da bizim haberimiz yok.

Çünkü biz Alevilerin Türkiye Cumhuriyeti döneminde rahat ettiğimiz hiçbir dönem olmamıştır. Hele de Muhafazakar Sünni İslamı referans alarak Başbakanlık yapan Menderes ve T. Erdoğan  dönemleri diğer Başbakanlardan daha fazla sorun yaşadığımız dönemler olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Alevilerin Cemevi sorunu, İnanç İbadet sorunu, Alevi Köylerine Cami yapmak, İmam atamak, Okullarda çocuklarımıza verilen zorunlu Sünni İslam Dersleri gibi asimilasyon ve inkara dayalı bir çok uygulama Cumhuriyet döneminin tüm Hükumetleri döneminde yaşadığımız sorunlardır.

Ancak özellikle Tayyip Erdoğan’ın iktidar olduğu 2002 yılından bu tarafa Alevilerin bu sorunlarına ilaveten aş ve iş sorunu da eklenmiştir. Bu dönemde Aleviler kamudan uzaklaştırılırken özel sektörde de Alevilere yönelik dışlayıcı tavır sergilenmektedir.

Tayyip Erdoğan döneminde Aleviler bırakın üst düzey yöneticiyi, üst düzey bürokratı Okul Müdürü dahi yapılmamışlardır. Yapılanlar bir elin parmak sayısını geçmemiştir.

Uğur Kurt Cemevi bahçesinde Tayyip Erdoğan döneminde öldürülmüş ve katili de halen dahi elini kolunu sallayarak görev yapıp Alevilerin vergileriyle oluşturulan bütçeden Maaş almaktadır.

Sayın Bakan Tayyip Erdoğan’ın İngilterede Almanya’da veya İsviçre’de, Hollanda’da ya da Danimarka’da, Avusturya’da Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yaptığını zannediyor herhalde. Çünkü Alevilerin rahat ettikleri, Cemevlerinin ibadethane kabul edildiği ve Alevilerin Aleviliğinden kaynaklı sorun yaşamadığı ülkeler bu ve benzeri demokratik ülkelerdir.

Aşk ile

13.01.2017

Ali Kenanoğlu

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu