Konuşmalar

MECLİS’TE HATIRLATTIK: UĞUR KURT’UN KATİLİ HALA DIŞARDA DOLAŞIYOR

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu, 22 Mayıs 2014’te Okmeydanı Cemevi’nde polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt’un katilinin hala dışarda olduğunu mecliste gündeme getirdi.

Bir yakınının cenazesine katılmak üzere Okmeydanı Cemevi’nde bulunan Uğur Kurt polis tabancasından çıktığı tespit edilen kurşunun kafasına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Uğur Kurt’un faili olarak yargılanan polis 1 yıl 8 aylık bir cezaya çarptırılmış, daha sonrasında ise bu ceza 12.000 TL’lik para cezasına dönüştürülmüştü.

TBMM’de devam eden bütçe görüşmeleri kapsamında İçişleri Bakanlığı ve bakanlığa bağlı bulunan kurumların bütçe ve kesin hesapları görüşüldüğü sırada, HDP İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu, AKP grubunun emniyet teşkilatı üzerine yaptığı konuşmalar sırasında hesabı sorulmayan bu cinayeti meclis sıralarından tekrar hatırlattı.

AKP grubu adına söz alan Antalya Mv. Kemal Çelik’in “…polisin kötü muamele yaptığına yönelik iddialar bugün için yüzde 90 oranında düşmüştür” demesi üzerine Uğur Kurt’un cemevinde katledildiğini hatırlatan Kenanoğlu “Uğur Kurt’u cemevinin önünde öldürdüler be! İddiaymış… Katil Hala Serbest Dolaşıyor” dedi.

Adana Milletvekilimiz Tülay Hatimoğulları Oluç’un konuşması üzerine söz isteyen AKP grup başkanvekili Mehmet Muş’un – Kemal Çelik’in söylediklerine paralel bir şekilde – Türkiye’de devlet halkının güvenliğini sağlatmakta mükelleftir, bu anayasal bir yükümlülüktür. İnsanların güvenliğini sağlamaktan, insanların rahat bir şekilde hayatını sürdürmesinden kim, neden rahatsız olur? Rahatsız olanlar belli” demesi üzerine ise Kenanoğlu tekrar Uğur Kurt’u hatırlatmış ve Uğur Kurt’un hesabının sorulması gerektiğini belirtmiştir.

Konu Tutanaklara şöyle yansımıştır:

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu