Soru Önergeleri

Milli Eğitim Bakanına Sorduk: Demokrasi Ülkemize Ne Zaman Gelecek?

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un dün (29.10.2018) zorunlu din dersiyle ilgili CNN Türk ekranlarında yapmış olduğu açıklamaya Meclis sırasından cevap verdi.

Din dersleri içinde ‘zorunluluk’ geçen bir kelimeden bahsediyoruz. Kimin için zorunlu diye baktığımızda bu tartışılır. Zaman içerisinde demokrasinin dönüşmesiyle bazı insanlar başka dersler almak isteyebilir. Devlet politikası var. Bununla ilgili milletimizin beklentisi bizim için önemli.” diyen Selçuk’un açıklamasına binaen, Kenanoğlu Bakana şu soruyu yöneltti: Demokrasi ülkemize ne zaman gelecek?


Sayın Başkan,

Millî Eğitim Bakanı geçen gün yapmış olduğu açıklamada zorunlu din dersleriyle ilgili şunu söylemiştir: “Zaman içerisinde demokrasinin dönüşmesiyle bazı insanlar başka dersler almak isteyebilir. Bu bir devlet politikasıdır ve bununla ilgili milletimizin beklentisi bizim için önemlidir.” Din dersleri, Fetullah Gülen’in bu sebeple cennetlik ilan ettiği Kenan Evren tarafından 80 askerî darbesi sonucunda 82 Anayasası’yla zorunlu hâle getirilmiş ve bir devlet politikası hâline dönüştürülmüştür. Anayasa’daki tek zorunlu derstir. Türkçe, matematik anayasal zorunlu ders değildir, sadece din dersleri anayasal zorunlu derstir. Bu ders, Sünni İslam dersi olduğu için Danıştay ve AİHM’ce defalarca mahkûm edilmiştir ama bu, mahkeme kararlarının gereği yapılmamıştır.

Sayın Bakan “Zaman içerisinde demokrasinin dönüşmesiyle bazı insanlar başka dersler almak isteyebilir.” diyerek hem sorumlu olduğu bir sorunu zamana bırakmış hem de mevcut yönetim anlayışının demokratik olmadığını yani demokrasiyle yönetilmediğimizi itiraf etmiştir. Demokrasi ülkemize ne zaman gelecek? Bakana soruyorum.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu