Konuşmalar

Rojava Aynı Zamanda Bir Alevi Yurdudur

HDP İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu, genel kurulda yaptığı konuşmada gündemde olan Rojava’nın aynı zamanda bir Alevi yurdu olduğunu; Afrin’e düzenlenen saldırı öncesi Afrin Kantonu’nun eş başkanlarından birinin Alevi olduğunu hatırlattı.

Afrin’e düzenlenen saldırıda Afrin doğasının vahşi bir şekilde katledildiğine dikkat çeken Kenanoğlu, Afrin zeytinlerinin ÖSO çetelerince talan edildiğini ve bu zeytinlerin Türkiye eliyle yurtdışına satıldığını ifade etti.

Kenanoğlu, sözlerini, “Şimdi, siz Türkiye’de Alevilere yaşam hakkı vermeyeceksiniz ama gidip Suriye’de Alevileri koruyacaksınız, öyle mi? Bırakın bu işleridiyerek noktaladı

Suriye’den, Rojava’dan, buradaki savaştan ve Kürtlere yönelik hedeften bahsediliyor, ben başka bir boyutuna dikkat çekmek istiyorum. Evet, orada Kürtlerin siyasal statüsüne yönelik bir saldırı var ama Rojava bölgesi, aynı zamanda bir Alevi yerleşim bölgesidir. Burada, örneğin, Türkiye’de Aleviler okul müdürü bile olamazken bu Meclisin 7.800 tane personeli içerisinde bir elin parmakları, iki elin parmakları kadar Alevi çalışan kalmadığı bir yerde Afrin’de kantonun eş başkanı bir Alevi idi. Peki, ne oldu? Buraya gittiniz, burayı ÖSO çetelerine teslim ettiniz; o bölgede, Afrin bölgesinin dağlarında, köylerinde yaşayan Alevilerin dağlarını, taşlarını, ormanlarını talan ettiler onlar ve burada Balıkesir milletvekilleri, İYİ PARTİ’nin ve CHP’nin Balıkesir milletvekili bu kürsüden söyledi. 50 bin ton zeytin türevi çalındı ve bunlar Türkiye üzerinden yurt dışına satıldı. Bir kısım zeytin ağaçları yakıldı. Bu insanların yurtları böyle talan edildi, oradaki Alevilerin yurtları böyle talan edildi. Şimdi, siz Türkiye’de Alevilere yaşam hakkı vermeyeceksiniz ama gidip Suriye’de Alevileri koruyacaksınız, öyle mi? Bırakın bu işleri ya kimse size inanmaz bu konuda. Şimdi, bu anlamıyla samimi olun.”

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu