Röportajlar

Kenanoğlu: Saldırılar HDP’yi sahiplenmekle önlenebilir

Mezopotamya Ajansı: HDP’ye saldırının planlı olduğunu belirten İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, provokasyon ve saldırıların HDP’yi sahiplenmekle önlenebileceğini söyledi.


Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yapılan saldırıda Suriye’de eğitilen Onur Gencer, Deniz Poyraz’ı katletti. Gencer, girdiği parti binasında tüm odalara ateş açtı, eşyalara zarar verdi. Olay yeri incelemesinin ardından içeriye giren partililer de gözlem yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyetle parti binasında incelemelerde bulunan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Deniz Poyraz’ın katledilme haberini Kobanê Davası’nı takip etikleri sırada almaları ardından apar topar İzmir’e geldiklerini söyledi.

Rahatça içeri girdiler

HDP’ye yönelik bu tarz provokasyonların olabilme ihtimalinin farkında olduklarını dile getiren Kenanoğlu, “Son derece öfkeliyiz. Buraya geldikten sonra öfkemizi arttıran bir görüntüyle daha da karşılaştık. Parti binamızın hemen yanında kurulan provakasyon çadırları koruma altında. Ama birileri ellerini, kollarını sallayarak bizim partimize girip insanları katlediyor. Arkadaşımızı kaybetmemizin üzüntüsünden daha fazla öfkemiz var. Bakın HDP’nin tüm il ve ilçe bina önlerinde polisler var. Ama bugüne kadar gördük ki, orada bekleyen polisler HDP’yi ya da partilileri değil, tam tersine bize saldıranları korumak için duruyorlar” dedi.

‘Muhalefet HDP’yi sahiplenmeli’

Kürt düşmanlığı üzerinden ülkenin kaotik bir sürece sürüklendiğini kaydeden Kenanoğlu, muhalefetten yapılan destek açıklamalarının yeterli olmadığını, muhalefetin yapması gereken şeyin HDP’yi tam anlamıyla sahiplenmek olduğuna dikkat çekti. Kenanoğlu, “Bu mafya bozuntularını, bu çete gruplarını durduracak olan şey açıklamalar değil, hepsinin HDP’ye,sahip çıkması gerekiyor. Bu provokasyonlar ancak bu şekilde engellenir. Bu katliamlar ancak öyle durdurulabilir. Tüm demokratik kamuoyunun daha güçlü bir şekilde HDP’yi sahiplenmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde bu kötü karanlık günler aşılır ve herkesin arzu ettiği adil, özgür günler yaşayabilir” şeklinde ifadeler kullandı.

Halk partisine sahip çıktı

Konak İlçe Eşbaşkanı Hayat İzgi, yapılan saldırıyla birlikte sözün tükendiği yerde olduklarını söyledi. Yaşananın katliam olduğunu vurgulayan İzgi, “Her tarafı kırmış dökmüş. Küçük bir şey için gelmemiş. Şans eseri kimse olmadığı için istedikleri katliamı gerçekleştiremediler. Katliam yaptılar ama halk öfkesini yükseltti. Binlerce insan buraya döküldü. Partisine sahip çıktı” dedi. İzgi, duygularını “Burayı gördükten sonra kendimi Kobanê’deymiş gibi hissettim. Kobanê nasıl yıkılıyor ve bombalanıyorsa şuan da Kobanê’yi Türkiye’de yaşıyoruz” sözleriyle ifade etti.

Karakol saldırı için kuruldu

Konak İlçe Eşbaşkanı Fikret Zengin de bir provokasyon olacağını aylardır söylediklerini belirtti. Günlerce kendi il binaları önünde nöbet tuttuklarını kaydeden Zengin, “Çünkü burada bir karakol kurulmuştu. Bu karakolun kurulma amacı HDP’ye saldırıyı kolaylaştırmak, faili korumaktı. Failin dışarıya çıktığı zaman korumaya aldıkları görülüyor. Bu fail tüm HDP’lileri katletmeye gelmişti” dedi.

Saldırı planlı

Saldırının planlı ve organizeli olduğunu kaydeden Zengin, “Bugün vekillerimiz, MYK üyelerimiz gelecekti. Bu fail tüm hepsini katletmek için gelmişti. Hiç kimse bunu tek başına planlayamaz. Bunun arkasında devlet vardır. HDP’lilere, Kürt halkına karşı cinayetlerin arkasında devlet olduğu gibi bu cinayetin arkasında da onlar vardır” ifadelerinde bulundu. HDP olarak geri adım atmayacaklarını demokrasi ve barış mücadelelerini sürdüreceklerini dile getiren Zengin, “Bizi hiçbir zaman susturamayacaklar. Biz bu ülkeye barışı, demokrasiyi getireceğiz” dedi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu