Haberler

Star’ın haberine yanıt Kenanoğlu’dan: Hükümetin Alevilere bakışının tezahürü

Star’ın haberine yanıt Kenanoğlu’dan: Hükümetin Alevilere bakışının tezahürü
23/12/2015 20:27
EMRAH TEMİZKAN
[email protected] | @emrahtemizkan
7 Haziran seçimlerinde HDP’den milletvekili seçilen Alevi Bektaşi Federasyonu kurucusu Ali Kenanoğlu, ölen MLKP üyelerinin Alevi kimlikleri üzerinden Alevilere nefret saçan Star gazetesi üzerinden hükümetin Alevi politikalarını eleştirerek, “Hükümetin Alevilere yönelik bakışının tezahürü” dedi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a en yakın işadamlarından Ethem Sancak’ın sahibi olduğu Star gazetesi, bugünkü manşet haberinde Gaziosmanpaşa’daki operasyonda öldürülen MLKP üyeleri Yeliz Erbay ve Şirin Öter için “Yüksekdağ’ın alçakları öldürüldü” derken, haberin içindeki başlıkta ölen kadınların Alevi kimliklerine gönderme yaparak, “Mumları söndü” tabirini kullanmıştı.
Star’ın yaptığı yayını “Kutuplaşan toplumun geldiği son nokta” olarak tanımlayan Kenanoğlu, Alevi kimliğine saldırı politikasının Türkiye’de eskiden beri kendisine taraftar bulmakta zorlanmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Suriye’de Alevi subaylar katliam yapıyor” sözlerini hatırlatan Kenanoğlu, “Bunu ilk olarak Erdoğan yapmıştı. Bu haberde de ölen insanların Alevi kimliği ortaya konularak, tarihsel altyapıdaki ‘mum söndü’ iftirasına da yer vererek bir hedef gösterme ve taraf belirleme şeklinde çirkin bir siyaset yapılıyor” diye konuştu.
‘Hükümet samimi değil’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı hükümet programındaki Alevilere yönelik ‘açılım’ı samimi bulmadığını aktaran Kenanoğlu, hükümetin Alevileri görmek istediği gibi şekillendirmeye çalıştığını ve Alevilerin hayrına bir sonuç çıkacağını düşünmediğini kaydetti.
‘Katliamlara neden olan düşünceler canlandırılıyor’

“Bu gazetelerin yaptığı yayınlar hükümet politikasının bir tezahürü. Hükümet de zaten açık açık ‘Marjinal Aleviler, ateist Aleviler’ gibi ifadeler kullanıyor. Kendi politikalarını benimseyen Alevileri ‘Makbul Alevi’ olarak kabul ediyorlar. Reddedenlere de diğer ifadeleri kullanıyorlar. AKP, bu politikayı her zaman uygulayan bir siyasi anlayış” diyen Kenanoğlu, hükümete yakın gazetelerin yaptıkları yayınlarla katliamlara neden olmuş kimi düşünceleri hafızalardaki haliyle gündeme alarak acıların sürdürülmesine destek olduklarını ifade etti.

Star’ın haberine yanıt Kenanoğlu’dan: Hükümetin Alevilere bakışının tezahürü

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu