ManşetTBMM Faaliyetleri

Suriye’den Göç Edenlerin Vergi Muafiyeti Ve Mevduat Hesapları İle İlgili Soru Önergemize Bakanlıktan Yanıt Geldi

Suriye’de yaşanan iç savaştan ötürü Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin, vergiden muaf olup olmadığı ve bankalarda bulunan mevduat hesapları ile ilgili soru önergemize Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan yanıt geldi.

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat ALBAYRAK tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                                  

 

 

Son zamanlarda kamuoyunda yürütülen tartışmalarda, Suriye’de yaşanan iç savaştan ötürü Türkiye’ye göç eden Suriyelilere ilişkin çok sayıda konuda spekülatif iddialar ileri sürülmektedir. Tartışmaların spekülatif düzeyde seyretmesinin sebebi kamuoyunun Türkiye sınırları içerisinde yaşayan Suriyelilere ilişkin doğru bilgilere erişiminin olmamasından kaynaklıdır. Tartışmaların spekülasyon boyutunda ilerlemesinin önüne geçebilmek adına çeşitli verilerin kamuoyuyla paylaşılması ihtiyaç niteliğindedir.

Buradan Hareketle,

  1. Türkiye’de işyeri açan Suriyeliler vergiden muaf mı tutulmaktadırlar?
  2. Suriyelilerin bankalarda bulunan mevduat sayısı nedir? Bu mevduatlarda ne kadar TL, USD, Euro ve altın bulunmaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu