ManşetTBMM Faaliyetleri

Avrupa’nın Çeşitli Ülkelerinde Görevlendirilen 111 Alevi Uzmanın Kimler Olduğu İle İlgili Soru Önergemize Bakanlıktan Yanıt Geldi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen “aşure sofrası” etkinliğinde Büyükelçinin yaptığı konuşmada, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 111 Alevi Uzmanı’nın Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde görevlendirildiğini belirtmesine üzerine, görevlendirilen uzmanların kimler olduğu, bu kişilerin uzman olduğuna nasıl karar verildiği ile ilgili hazırladığımız soru önergemize Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’dan yanıt geldi.

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

 

 

 

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, geçtiğimiz günlerde büyükelçilik tarafından düzenlenen “aşure sofrası” etkinliğinde gerçekleştirdiği konuşmada Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurumu tarafından 111 Alevi Uzmanı’nın Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde görevlendirildiklerini ifade etti.

“Söz konusu proje, Almanya’daki Alevi toplumunun, devletimizin de desteğiyle ülkemizdeki Alevi dernekleriyle bağlarının korunması ve karşılıklı iletişimlerinin artırılması bakımından önemli fayda sağlamaktadır” diyen Aydın, hem uzmanların kim olduklarını hem de uzmanlar üzerinden yurtdışında yaşayan Alevilerin Türkiye’de bulunan hangi Alevi dernek(ler)ine yönlendirildiğine herhangi bir açıklık getirmemiştir.

Tüm bunlardan hareketle;

  • Alevi Uzmanı olduğu belirtilen 111 kişi kimdir? Bu kişilerin uzman olduğuna hangi ölçütler dikkate alınarak ve kim karar vermiştir?
  • Böyle bir çalışmanın öncesinde Türkiye’de ve Avrupa’da bulunan Alevi kurumları haberdar edilmiş midir?
  • Yurtdışında yaşayan Alevilerin irtibata geçirilmesinin planlandığı Türkiye’deki Alevi kurumları hangileridir? Bu kurumlar ne tür bir değerlendirmenin ardından belirlenmiştir?


akenanoglu

alikenanoglu.net
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu