Araştırma Önergeleri

Kenanoğlu: Tarikat ve cemaat yurtları tüm yönleriyle araştırılsın!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Korkmaz’ın intiharından sonra yeniden gündeme gelen tarikat ve cemaat yurtları sorununa ilişkin araştırma önergesi verdi. Tarikat ve cemaatlere bağlı yurtlarda yaşanan sorunların yaratmış olduğu olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla verdiği önergede Kenanoğlu, tarikat ve cemaat yurtlarında yaşanan kamuoyuna yansımış olayları hatırlatarak Meclis araştırma sürecinin başlatılmasını talep etti.

Araştırma önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Türkiye’de tarikat veya cemaat yurdu denilen yurtlarda yaşanan sorunların, baskıların, tacizlerin, ölümlerin, yangınların, tarikat eğitimlerinin tüm yönleriyle araştırılması ve olmuş veya olabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçilmesi için Anayasa’nın 98. TBMM İç Tüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis araştırma sürecinin başlatılması gereğini arz ve teklif ederim. 12/01/2022

 

 

 

 

 

GEREKÇE

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, ailesinin baskısı ile kaldığı cemaat yurdunda, cemaatin dinsel yönlendirmeleri ve yine ailesinin zorlamalarına dayanamayarak yaşamına son vermiştir. Enes Kara, bütün yaşamı boyunca ailesinin ve ailesinin bağlı bulunduğu cemaatin yarattığı inanç atmosferinin baskı ve zorlamalarından kurtulmak için bir çıkış yolu bulamamış ve ne yazık ki ölümü tercih etmiştir.

Enes Kara ne ilktir nede son olacaktır. Çünkü tarikat veya cemaat yurtları denilen ve neredeyse denetimsiz/kaçak sayılabilecek bu barınma evlerinde hatırlanacağı gibi; daha yakın bir zamanda Antalya’da bir yurtta üniversite öğrencisi başı kesilerek katledilmiş, Aladağ’da Süleymancılara ait yurtta çıkan yangında 11 öğrenci yanmış, Karaman’da Ensar Vakfına ait evlerde kalan çocukların cinsel istismara uğradığı iddia edilmiş, Konya’da kız kuran kursunda yaşanan patlamada 17 öğrenci yaşamını yitirmiştir.

Gençlerin kendilerini güvende hissetmediği, eğitimde fırsat eşitsizliğinin her geçen gün arttığı, ekonomik zorluklara bağlı olarak eğitim olanaklarının gittikçe zayıfladığı, barınma sorununun çözülmediği, yaşam haklarının hiçe sayıldığı böylesi bir ortamda, ailelerin bilinçli veya zorlama ile veya çaresizlik içinde cemaat ve tarikat yurtlarına göndermek zorunda bıraktığı öğrencilerin, baskılara, zorlamalara, tacizlere maruz bırakılması çağdaş toplumlarda kabul edilmesi mümkün değildir. Tarikat veya cemaat yurtları denilen bu yurtlar derhal kamulaştırılmalı, ekonomik zorluk yaşayan tüm öğrencilerin kullanıma parasız sunulmalıdır.

Bütün bunlara göre, Türkiye’de, tarikat veya cemaat yurtları denilen bu evlerden hangi illerde kaç tane bulunduğu, hangi izinlerle kurulduğu, kaç öğrencinin buralarda barınmak zorunda kaldığı, bu sözde yurtların hangi cemaatlerin ukdesinde olduğu, buralarda verilen dini eğitimlerin içeriğinin neler olduğu, denetimlerin kimler tarafından yapıldığı, bu yurtların neden kamulaştırılmadığı, bugüne kadar yaşanan baskı, taciz, ölüm vb. vakaları ve sonuçlarının neden tam olarak açıklanmadığının tüm yönleriyle açığa çıkarılması ve genç insanların bu girdaba kapılmasının engellenmesi ile çözüm yolu bulunabilmesi adına bir araştırma komisyonunun kurulmasını çok önemli ve gerekli görmekteyim.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu