Soru Önergeleri

TBMM’nin ‘ticarethane’ tarifesine ilişkin önerge: Kamu kurumları ticarethane statüsünde sayılarak elektrik dağıtım şirketlerine imtiyaz mı sağlanıyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ticarethane statüsünden elektrik faturası kesilmesine ilişkin soru önergesi verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde 2022 yılında TBMM’nin elektrik ihalesini alan Aycan Elektrik’e yılın ilk iki ayında 7,6 milyon TL elektrik faturası bedeli ödendiğine dikkat çeken Kenanoğlu, “TBMM ve cezaevleri, hastaneler, okullar ve muhtarlıklar gibi kamu kurumlarının ticarethane statüsünde sayılması nedeniyle özel elektrik dağıtım şirketlerine imtiyaz mı sağlanmaktadır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) elektrik faturası tarifesinin ticarethane statüsü üzerinden ve yüksek kademeden belirlendiği öğrenilmiştir.

Son iki yıldır TBMM’nin elektrik ihalesini alan Cengiz Elektrik’e 2020 yılı için 13 milyon 818 bin, 2021 yılı için ise 17 milyon 657 bin olmak üzere toplam 31 milyonu aşan elektrik faturası bedeli ödenmiştir.

2022 yılı ihalesini alan Aycan Elektrik’in 2 aylık döneminde ise elektrik faturası toplamının 7 milyon 674 bin olduğu anlaşılmaktadır. Ortalama bir hesapla 2022 yılı için ödenecek elektrik faturası toplamının 46 milyonu aşacağı öngörülmektedir.

Daha önce Cemevlerinin ticarethane statüsünde sayılması uygulamasından tepkiler üzerine geri adım atılırken, TBMM, cezaevleri, hastaneler, okullar ve muhtarlıklar gibi devlet kurumlarının da ticarethane statüsünden sayılarak yüksek kademeden elektrik faturası kesilmesi, elektrik dağıtım şirketlerine devletin bütçesinden haksız ödeme yapıldığını akıllara getirmektedir.

Bu bağlamda;

  1. TBMM ticarethane midir? Ticarethane statüsünde sayılarak yüksek elektrik faturalarına muhatap olan TBMM hangi ticari faaliyeti yürütmektedir? Eğer TBMM bir ticarethane ise yıllık kar ve zarar rakamları nedir?
  2. TBMM, cezaevleri, hastaneler, okullar ve muhtarlıklar gibi kamu kurumları neden ticarethane statüsünde sayılarak yüksek elektrik faturalarına muhatap olmaktadır?
  3. TBMM ve cezaevleri, hastaneler, okullar ve muhtarlıklar gibi kamu kurumlarının ticarethane statüsünde sayılması nedeniyle özel elektrik dağıtım şirketlerine imtiyaz mı sağlanmaktadır?
  4. TBMM, cezaevleri, hastaneler, okullar ve muhtarlıklar gibi kar amacı gütmeyen kamu kurumlarının ticarethane statüsünden çıkarılması için bir çalışma yapılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu