Haberler

Temel Karamollaoğlu Sivas Katliamı’nın sorumlularındandır

Ali Kenanoğlu: Temel Karamollaoğlu Sivas Katliamı’nın sorumlularındandır-VİDEO

Ali Kenanoğlu: Temel Karamollaoğlu Sivas Katliamı’nın sorumlularındandır-VİDEO

 23 Ekim 2017 – 16:58 ;

PİRHA- Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, Sivas Katliamı için “Sivas Katliamı demekten imtina ediyorum” sözlerine bir tepki de Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Kurucu Başkanı, HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu’ndan geldi. Kenanoğlu, Karamollaoğlu’nun Sivas Katliamı’nı engelleme gücü varken, bunu yapmadığını, katliamda sorumluluğu olduğunu kaydetti. 

Haberin Videosu

HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu  geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Sivas Katliamı için “Sivas katliamı demekten imtina ediyorum” şeklindeki konuşmasını Pir Haber Ajansına değerlendirdi.

“KATLİAMA ENGEL OLMA YETKİSİ VARDI” 

Katliamın, Temel Karamollaoğluna göre bir iki kişinin gidip bir yerde topluca çok sayıda insanı birden öldürmesi üzerine kurulu bir yaklaşım şekli olduğunu belirten Kenanoğlu, “Sivas’ta Madımak’ta  kalabalık bir güruh 33 kişiyi yakma girişimiyle katletti. Temel Karamollaoğlu’nun, bunu katliam olarak nitelendirmemesinin nedeni  bu işin sorumlularından ve 1993’te Sivas’ta belediye başkanı olmasıdır. Dolayısıyla bu katliamı engellemeye yetkisi olan, elinde gücü olan ve bu katliamı engelleyebilecek durumu olan kişilerden biriydi” diye konuştu.

“KATLİAMDAKİ SORUMLULUĞUNU DEŞİFRE EDİYOR”

Karamollaoğlu’nun katliamı 8 saat boyunca izlediğine dikkat çeken Kenanoğlu şöyle devam etti:

“Katliamcı güruha karşı moral veren, ‘sizi kutluyorum, artık çekilin’ gibi yumuşak bir üslupla ve onları motive eden bir konuşma yaparak aslında bu işte sorumluluğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla Temel Karamollaoğlu’nun Sivas Katliamına dönük yaklaşımı kendi suçluluk psikolojisi ve suçluluk durumunu da öteleyecek bir şekilde olayı hafife almak, tahrik vardı, bunun üzerine de bu olay gerçekleşti gibi işi sulandırmaya çalışıyor. Ama Temel Karamollaoğlu’nun bu yaklaşımı olayın gerçekliğini ortadan kaldıramaz. Sadece Temel Karamollaoğlu bir kez daha kendini ve olaydaki sorumluluğunu deşifre etmiş oldu.”

“KATLİAMA SEBEP OLANLAR YARGILANMAMIŞTIR”

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Kurucu Başkanı, HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu, “2 Temmuz Madımak Katliamı ciddi bir katliamdır ve bu katliamın sorumluları yargılanmamıştır. Bu katliamı Karamollaoğlu dahil olmak üzere o dönem orada yetkili olduğu halde engellemeyenler ve katliama sebep olanlar, bu katliamın arka planında yer alanlar da yargılanmamıştır. Bunların yargılanması gerekir. Tabi davası devam edenler var ama onların bir kısmı düşmüş durumda. Karamollaoğlu şu anda bir partinin genel başkanı. Olaya böyle yaklaşması, sorumluların açığa çıkması konusunda yardımcı olması gerekirken, kendisinden beklenilen davranış budur” ifadelerini kullandı.  (HABER MERKEZİ) 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu