Haberler

Tokat’ta HES’ler ellik ve semahla protesto edildi

Tokat’ta HES’ler ellik ve semahla protesto edildi
Tokat Derneklerinin çağrısıyla Bayramın üçüncü günü Almus Cihet Kasabası’nda HES protestosu yapıldı. Eyleme katılan köylüler yöresel oyunları olan ellik halayı çekip semah dönerek HES’i protesto ettiler.
Türkiye’de bir çok bölgede Hidro Elektrik Santrali (HES) protestostoları yapılırken bu protestoların yöresel oyun ve yöntemlerle yapıldığına tanık olmaktayız. Tokat Almus Cihet Kasabası’nda da HES protestosu yöreye ait ellik halayı ve semahla yapıldı.
Tüm Tokatlılar Derneği (TümTokDer) ve Tokat Dernekler Federasyonunun çağrısıyla yapılan eyleme Tokatlı olan İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’da destek verdi.
HES eylemine katılan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Tozanlı Vadisi’nde ırmak üzerine bir tane HES yapılmıştı zaten. Şimdi de buradaki Cihet Kasabası’na da HES yapmak istiyorlar. Ancak özellikle yapılan ve biten HES’e baktığımız zaman buradaki doğal yaşamı ortadan kaldıracak şekilde, gür akan suların beton borular içerisine hapsedildmiş durumda olduğunu görüyoruz, biten HES’e baktığımızda bizi, doğamızı nasıl bir çirkinliğin, nasıl bir felaketin beklediğini görebiliriz Bu HES’lerle hem köylünün topraklarını sulama imkanı kaybolmuş durumda hem de canlı türlerinin yaşam alanı ortadan kalkmış durumdadır. Para hırsına doymayan kapitalistler HES’lerle doğamızı, yaşam alanlarımızı katletmektedir. Kısa vadede birilerine menfaat sağlayan HES projeleri uzun vadede bölge halkının ve yaşayan tüm canlıların buraları terk etmesine neden olacaktır. Hiçbir şey canlıların doğanın yaşamlarından değerli olamaz. Herşey para herşey teknoloji değildir. Bizde eylemimizi ellik oynayarak, türküler söyleyerek semah dönerek gerçekleştiriyor, sesimizi böyle duyurmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Eyleme çoğu yöresel kıyafetlerle katılan köylüler, bölgelerinde HES istemediklerini belirttiler. Eyleme yöresel sanatçılar ve Dernek Başkanları, Muhtarlar ve Almus, Kızıldere (Ataköy) Belde Belediye Başkanı Servet Durmuş katıldı. Daha sonra yöresel sanatçı Alican Yıldırım’ın türküleriyle halaylar çekip, Tokat yöresi oyunu olan Ellik oynadılar. Semah da dönen eylemciler daha sonra sessizce dağıldılar.

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu