Konuşmalar

Tozanlı Vadisi’ndeki Doğa Katliamı Silsilesine Beykonağı Köyü’ndeki Mermer Ocağıyla Bir Yenisi Daha Eklenecek

HDP İstanbul Mv. Orta Karadeniz’de bulunan Tozanlı Vadisi’nde yaşanan doğa katliamına meclis genel kurulunda gerçekleştirdiği konuşmayla dikkat çekti. 

Tozanlı Vadisi’ndeki derelerin HES’lerle hapsedildiğini, vadinin doğasının faaliyete geçirilen projelerle katledildiğini söyledi. Kenanoğlu, Tozanlı Vadisi’ndeki doğa katliamı silsilesine Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Beykonağı Köyü’nde kurulması planlanan mermer ocağıyla bir yenisinin daha eklenmek istediğine işaret etti.  

Bir Alevi köyü olan Beykonağı’nda yıl içerisinde yoğun bir şekilde ziyaret edilen Ahi Sultan Asa Suyu ve Melek Dede türbelerinin de Mermer ocağının kurulması planlanan alanda bulunduğunu söyleyen Kenanoğlu, bu projeden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti. 

Kenanoğlu, konuşmasını, bütün doğa katliamlarının araştırılması ve katliamların önüne geçilmesi amacıyla meclisin sorumluluk alması gerektiğini vurgulayarak sonlandırdı.“Kendi memleketim olan, Tokat Almus ve Sivas Hafik sınırlarını da kapsayan Tozanlı Vadisi de Orta Karadeniz Bölgesi’nin bir yaşam alanı ve sit özelliği taşıyabilecek niteliklere sahip. Burada da yine aynı şekilde, önce HES’lerle bu bölgenin suları, ırmakları beton kanallar içerisine alınmaya başlandı ve o özgür akan sular hapsedildi. Görseniz yani içiniz acır; oranın öncesini bilenler açısından, o topraklarda büyümüş, yaşamış ve yaşamaya da devam eden birisi olarak söylüyorum. Ayrıca, Tozanlı Vadisi havzasında bulunan Sivas Hafik Beykonağı köyünde Emmioğlu Mermer firmasının bir mermer çıkarma faaliyeti söz konusu olacak. Bununla ilgili “ÇED raporuna gerek yok.” kararı veriliyor ve bu karar köylüler tarafından dava edilmiş durumda. Bölge halkı da burada böyle bir çalışma istemiyor çünkü burası diğer tarafıyla bir Alevi köyü. Alevi köyü olmasından kaynaklı olarak burada da Akı Sultan Asa Suyu ve Melek Dede Türbesi var tam bu maden arama sahası bölgesi içerisinde. Buradan kaynaklı olarak da çok yoğun ziyaretler gerçekleştiriliyor, ibadet amaçlı ziyaretler gerçekleştiriliyor. Bütün bunlar dikkate alındığı zaman, bölge halkı, önemli ölçüde ziyaretgâhı olan bu yere bir maden sahası, daha doğrusu mermer ocağının kurulmasını istemiyor. Bölge halkı istemiyor, biz de istemiyoruz; lütfen bunlardan vazgeçin. Bütün doğa tahribatlarının tamamının araştırılması hususuna da hep birlikte onay verelim “evet” diyelim, araştıralım ki sonuçlarını ve tahribatını görelim.”


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu