Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

TRT’nin tahliye edilecek tarihi Harbiye ve Ulus binaları Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TRT’nin İstanbul’daki çok değerli olan tarihi Harbiye ve Ulus binalarının depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılacağı ve tadilata alınacağı haberlerinden sonra gündeme gelen iddialarla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY‘a soru önergesi verdi.

Soru önergesi aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 Aşağıda belirtilen soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) İstanbul’daki çok değerli olan tarihi Harbiye ve Ulus binalarının depreme dayanıksız olduğu iddiasıyla boşaltılacağı ve tadilata alınacağı kamuoyuna yansıyan haberlerden öğrenilmiştir.

Deprem gerçeğiyle yaşanan bir şehirde bunun anlaşılabilir bir gerekçe olduğunun farkındayız, ancak, yapılacak güçlendirmenin büyük bir özen ve planlama ile ve şeffaf bir şekilde yapılması gerekmektedir.

İstanbul Televizyonu 1971, Radyoevi binası ise 1945 yılında kamu yayıncılığı yapmak üzere tasarlanmış binalardır ve mülkiyeti TRT Genel Müdürlüğüne aittir. Radyoevi binası İstanbul’un anıt yapılarından biridir. Bu binalarda yapılacak güçlendirme büyük bir özen ve planlama ile yapılmalı süreç şeffaf bir şekilde yürütülmeli ve güçlendirme sonrası kesinlikle asıl işlevlerine dönmelidir.

Oysa süreç pek çok soruyu beraberinde getirmektedir. Üstelik her on yılda bir Radyo Binası’na göz dikildiği de düşünülecek olursa kaygıların büyüklüğü daha net olarak anlaşılacaktır. 2000 yılında bina otel yapılmaya, 2012 yılında ise Birleşmiş Milletlere verilmeye çalışılmıştır. Şimdi de İletişim Başkanlığına verileceği söylentileri vardır.

Bu bağlamda;

  1. TRT’nin binaları hangi tarihte hangi deprem testine tabi tutulmuştur? Binalardaki risk nedir?
  2. Raporlar hangi kurumdan alınmıştır?
  3. Güçlendirme ve tadilat süreci nasıl yürütülecek, ne zaman tamamlanacaktır?
  4. Tadilat süresince taşınılacak Ayazağa’daki Digitürk’e ait bina hangi koşullarla kiralanmıştır?
  5. Bu binanın depreme dayanıklılık raporu var mıdır? Dere yatağındaki bu yapı sel riskine karşı test edilmiş midir?
  6. Niçin tadilat süreci iki binada aynı anda başlamıştır?
  7. Güçlendirme sonrası bu binalara geri dönülecek midir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu