Soru Önergeleri

Kenanoğlu, yayalara ayrılmış kaldırımları kullanarak kazalara sebep olan motosikletleri İçişleri Bakanlığı’na sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, yayalara ayrılmış kaldırımları kullanarak kazalara sebep olan motosikletleri Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde trafik akışına ters yönde hareket eden motosikletlilerin yayalar ve diğer araçlar için büyük büyük tehdit oluşturduğunu belirten Kenanoğlu, yaşanan kazaların önüne geçilmesi için gerekli denetimlerin düzenli ve sık şekilde yapılması gerektiğini ifade etti.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Yaya kaldırımında motosiklet kullanımı yasak olmasına rağmen bu kurala uymayan, trafik akışına ters yönde hareket eden ve şerit ihlali yapan birçok motosiklet sürücüsü, yayalar ve araç sürücüleri için büyük tehdit oluşturmaktadır.

Özellikle büyük kentlerin trafik yoğunluğu fazla olan cadde veya sokak aralarında trafik kurallarını hiçe sayarak yaya kaldırımında hızlıca motosiklet kullanan sürücüler, trafik akışına ters yönde ve şerit ihlalinde de bulunarak yayalar için risk oluşturmakta araç sürücülerinin de kaza yapmasına sebebiyet verecek derecede tehlike oluşturmaktadır.

İşlek yaya yollarında yasak olmasına rağmen vatandaşların arasından hızlıca geçerek tehlike saçan, trafik akışına ters yönde hareket eden ve şerit ihlalinde bulunan motosiklet sürücüleri Trafik Kanununun 66. maddesini ihlal etmektedirler.

Yayalar için ayrılan geçitleri kullanan sürücülere 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 66’ncı maddesine göre, bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde sürülmesinin yasak olduğu belirtilmekte ve bu kurala uymayan sürücüler hakkında, ilgili kanun gereğince 2022 yılı için 427 TL para cezası kesilmesi ve sürücüye 15 ceza puanı uygulanması gerekmektedir.

Yeterli denetim ve kontrol mekanizması işletilemediği sürece yayaların hayatını tehlikeye sokan ve trafik için risk oluşturan bu tarz motosiklet sürücülerinin rahat ve istismarlı davranışlarının önüne geçilmesi mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, bu motor sürücülerine karşı, trafik ve yaya yoğunluğu olan dar cadde ve sokaklarda sıkı denetim ve kontrollerin artırılması ile mutlaka önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Yayalara ayrılmış kaldırımlarda motosiklet kullanan, trafik akışına ters yönde hareket eden ve şerit ihlalinde bulunan motosiklet sürücüleri denetlenmekte midir?
  2. 2021 yılı içerisinde yayalara ayrılmış kaldırımlarda motosiklet kullanan, trafik akışına ters yönde hareket eden ve şerit ihlali yapan kaç motosiklet sürücüsüne ceza uygulanmıştır? Bu ceza miktarı ve illere göre dağılımı nasıldır?
  3. 2021 yılı içerisinde yayalara ayrılmış kaldırımlarda motosiklet kullanan, trafik akışına ters yönde hareket eden ve şerit ihlalinde bulunduğu için kazaya sebebiyet veren kaç olay tespit edilmiştir?
  4. Yayalara ayrılmış kaldırımlarda motosiklet kullanan, trafik akışına ters yönde hareket eden ve şerit ihlalinde bulunan motosiklet sürücülerinin sıkı denetime alınması için hangi tedbirler alınmaktadır?
  5. Yayalara ayrılmış kaldırımlarda motosiklet kullanan, trafik akışına ters yönde hareket eden ve şerit ihlalinde bulunan motosiklet sürücülerine engel olunması için yürütülen bir projeniz var mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu