ManşetTBMM Faaliyetleri

Zini Gediği Anma Mekanına Yapılan Saldırıyı Kınıyorum

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Zini Gediği Anma Mekânına yapılan saldırıyı Meclis Genel Kurulunda gündeme getirerek; Zini Gediğinde katledilenlerin çocuklarının 8 Temmuz 2014 tarihinde oradaki taşları toplayarak yaptığı anma mekanına kimin yaptığı bilinmeyen bir saldırı ile yıkıldığı, yapılan bu saldırıyı kınadığını ve sorumlularının bulunarak, yetkilileri bu konuda göreve çağırdığını belirtti.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Dönem: 27 Yasama Yılı: 3 Tarih: 16.06.2020 Birleşim: 100 Ham Tutanak Sayfası:-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Tutanak Metni:

    ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Zini Gediği anma mekânına bir saldırı oldu. 8 Ağustos 1938’de herhangi bir suç istinadına, sorgulama ve yargılamaya muhatap olmadıkları hâlde köylerinden, tarlalarından, evlerinden alınan 100 dolayında suçsuz günahsız insan saatlerce yürütülerek Erzincan, Ovacık-Dersim sınırında 2.700 rakımlı Zini Gediği’nde topluca kurşuna dizildiler.
Erzincan’ın Kılıçkaya, Galolar, Mağaçur, Brastik, Balıbey, Kismikör köylerinden olan bu masumların ortak özellikleri Alevi olmalarıydı. Bu katliamın olduğu dönemlerde Zini Gediği’nin de dâhil olduğu bu alan yasak bölge ilan edildi. Böylece katledilen masumların cesetleri kurda kuşa yılanlara yem edildi. Kendilerine bir mezar yeri, bir kefen dahi fazla görüldü.
Katledilenlerin çocukları 8 Temmuz 2014 tarihinde oradaki taşları toplayarak bir anma mekânı yaptılar. Şimdi, bu mekâna bir saldır oldu ve burası yıkıldı. Bu saldırıyı kimin yaptığı bilinmiyormuş. Bu saldırıyı kınıyor ve sorumlularını açıklamaya davet ediyorum, yetkilileri bu konuda göreve çağırıyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu