ManşetYazılar

12 Kasım Köln Mitingini selamlıyorum

12 Kasım Köln Mitingini selamlıyorum

12 Kasım tarihinde Köln’de Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve “Avrupa Demokratik Güç Birliği” bileşenlerince Türkiye’de yaşanan baskı, tutuklama ve zulmü protesto için düzenlenen miting başarıyla sonuçlanmıştır.

Avrupa’nın göbeğinde 70-80 bin kişiyle RTE – AKP faşizan politikalarını deşifre etmek, protesto etmek biz Türkiye ‘de yaşayan Can’lara, yoldaşlara moral, motivasyon vermiştir.

Demokrasiyi savunanların en geniş cephede ittifak sağlaması ve faşizme karşı omuz omuza mücadele vermesi HDP olarak vazgeçilmez ilkemizdir.

Köln mitingi 14 Kasım tarihimizdeki MYK toplantımızda da konu edilmiş ve Avrupa’daki demokrasi güçlerinin ortak mücadelesinin önemine vurgu yapılmıştır.

Mitingde yaşanan kimi olumsuzluklar, kimilerinin ise provokatif tutumları, davranışları başta Aleviler ile Kürt halkı olma üzere ezilen tüm toplumsal kesimlerin yan yana durmasından ve faşizme karşı mücadele vermesinden rahatsız olanların ekmeğine yağ sürecek noktalara gelmiştir.

“Biz” ler HDP nin ilkeleri doğrultusunda her toplumun kutsallarına saygı duyulmasını, her topluluğun değer atfettiği bayrağına, işaretine, sembolüne, posterine, flamasına, rengine saygı duyulmasını ilkelerimiz ve inancımız gereğince savunuruz.

Değerler bütününü savunan partimiz, farklı toplulukların değerlerine saldırılmasını asla ve asla kabul etmemektedir ve her seferinde bu tür saldırıları kınamaktadır, bu tür saldırıları da provakasyon olarak nitelemektedir.

Diğer yandan legal – illegal tanımı yapmak da Devlet aklıyla yıllarca tanım kıskacına sokulmuş ve bu kıskaçla “marjinal”  ilan edilmiş bir Alevi kurumunun o dışlayıcı Devlet aklına hizmetinden başka bir anlam taşımamaktadır.

Türkiye’de her türlü demokratik güç birliği girişimlerinin hizmetinde olan HDP, Avrupa’da yaşayan Halkların, İnanç topluluklarının demokrasi, hak, hukuk, eşitlik, adalet, emek, özgürlük talepleriyle yan yana gelmesinin de vazgeçilmez savunucusudur.

Zaman zaman yaşanan provakatif tutumlar bu tür güçlü değerleri savunanları yıldırmamalıdır.

Zaman ayrışma değil, faşizme, tekçi anlayışlarla Halklarımızı, İnançlarımızı, Kültürlerimizi, Dillerimizi, Kimliklerimizi yok etmek isteyenlere karşı ortak mücadele etme, birleşme günüdür.

Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun, Hızır yoldaşımız olsun.. .

Aşk ile

15.11.2016

Ali KENANOĞLU

HDP MYK Üyesi, 25. Dönem İstanbul Milletvekili

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu