Haberler

Açlık Grevindeki Grup Yorum Üyelerine Deste Ziyaretimiz

HDP Milletvekili Ali KENANOĞLU, Grup Yorum’un 226 gündür sürdüğü açlık grevine destek ve dayanışma ziyaretinde bulundu.

Konuya ilişkin konuşma metni ve videosu aşağıdadır.


Merhaba arkadaşlar, ben bir gecekonduda büyüdüm Gülsuyu’nda, yaşamım gençliğim orada geçti, bizim mahallemizde Grup Yorum’un anlamı çok farklıdır, biz sevdamızı, hayallerimizi, düşlerimizi o aslında ulaşamadığımız bize önümüze sunulan o adaletsizlik içerisindeki haykırışımızı Grup Yorum’la bulurduk ve hala daha gençlerimiz bu şekilde Grup Yorum’la yaşamlarının o direnişini belki isyanlarını, işte tamda o yaşadığı koşullardaki adaletsizliğe olan isyanlarını Grup Yorum’la dile getirirlerdi. Bizde, bende öyle büyüdüm, gençliğim öyle geçti, dolayısıyla Grup Yorum’un bizim gibi kuşaklarda çok farklı bir anlamı vardır. Bende bunun içerisinde olan insanlardan biriydim.

Bugün Grup Yorum’la dayanışma içinde bulunmak, burada olmak benim için ayriyeten bir anlamlı, bu nedenle onur duydum, böyle bir dayanışma içerisinde bulunmuş olmaktan dolayı…

Parlamentoda, Mecliste bütün bu süreci gündemleştirmeye çalışan, orada dile getiren, arkadaşlarınızdan birisiyim, diğer Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte…

Tabi esasında vurgulamış olduğum konu, bizim o adaletsizliğe, kapitalizmin o boyalı süslü ve albenili yönüne yönelik gençliğin isyanını oluşturan Grup Yorum’dan rahatsızlığın nedeni de bu aslında. Yani bir bütün olarak bu isyana itirazları var egemenlerin, bu isyandan rahatsızlık duyuyorlar, bunun içinde, bu baskılar, bu zulüm ve bu susturma politikaları uygulanıyor.

Grup Yorum bu gecekondularda büyüyen çocukların eşitsiz, adaletsiz bir şekilde hakları gasp edilen insanların sesi oldu ve olmaya devam ediyor. Bütün bu baskıların bundan kaynaklı olduğunu biz biliyoruz. Talepler demokratik bir ülkede ortalama eşitlikçi, adaletin olduğu bir ülkede dile getirilmesi dahi abes olan talepler aslında, yani hiç gereksiz bu talepler üzerine bir mücadele gerektirmez, daha doğrusu, normal olması gereken şeyler bunlar. Ancak yaşadığımız ülkede işte bu talepleri kabul ettirebilmek için böyle bedenini açlığa yatırmak gibi bir mücadeleye girmek zorunda kalıyor arkadaşlarımız.

Biz, hem sokakta hem parlamentoda, yaşamın bütün alanlarında bu baskıların ortadan kaldırılması için ve Türkiye’nin hakikaten özgür, eşit, adil, demokratik bir ülke olması için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Grup Yorum’la da dayanışmamız her daim devam edecektir, talepleri son derece insani, vicdani, ahlaki ve demokratik taleplerdir, olması, oluşması gereken taleplerdir. Bu arama bahanesi ile yapılan baskılar, bunlar Türkiye’de bir cezalandırma yöntemi olarak uygulanıyor, bir çok arkadaşımızın, yoldaşımızın, canımızın, kardeşimizin evleri, sırf arama bahanesi ile sabahın köründe onlarca bazen yüzlerce polis tarafından basılarak, darmaduman ediliyor, talan ediliyor, bu bir cezalandırma yöntemi olarak, uygulanıyor, bütün bunları da buradan kınadığımızı, Grup Yorum’un özgürce türkülerini, ezgilerini söyleyebileceği günleri hep birlikte karşılamak üzere saygılarımı sunuyorum. Grup Yorum’a olan desteğimiz, dayanışmamız devam edecektir.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu