Haberler

Adana barış panelinde güç birliği vurgusu

Emek Partisi Adana İl Örgütü’nün düzenlediği “Türkiye ve Ortadoğu’da barış” konulu panel Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Salonun tamamen dolduğu panele Adana’nın çeşitli kesimlerinden yoğun ilgi vardı. Öğleden sonra başlayan panel akşam saatlerine kadar sürdü. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu ve CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın konuşmacı olarak katıldığı panelde konuşmacılar ve katılımcılar her geçen gün daha baskıcı bir hal alan antidemokratik uygulamalar karşısında geniş bir güç birliğinin nasıl olabileceği üzerinde duruldu.

‘SÜRECİ DERİN DEVLET YÜRÜTÜYOR’
Türkiye’yi yönetenlerin, özellikle de Cumhurbaşkanı’nın Rojava’da oluşturulan kantonları bir kırmızıçizgi olarak ilettiğini söyleyen Ali Kenanoğlu, “Bu kabul edildiği takdirde müzakere masası yürüyebilir şeklinde ele aldılar” dedi. Hükümet’in beklemedikleri bir direnişle karşılaşınca daha önce cemaatle birlikte tasfiye ettikleri eski JİTEM, JÖH, PÖH gibi askeri unsurlarla iş birliği yaparak bölgede savaş alanına sürdüğünü dile getiren Kenanoğlu, 90’lı yılların derin devletinin süreci yönettiğini söyledi. Bunun karşısında demokrasi ve silahların susmasını isteyen taraflar olarak amasız, fakatsız bir araya gelerek barış talebini en geniş cepheden seslendirmeye ihtiyaç olduğunu dile getiren Kenanoğlu, “Aksi taktirde süreç bizim değil silahı ellerinde bulunduranların elinde olacak” dedi.

‘BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ’
Barışı talep ediyor olmanın yüreğini yaktığını söyleyen Aytuğ Atıcı, siyasi çıkarlar ya da maddi çıkarlar uğruna ırk, din, mezhep üzerinden birbirine düşürülmesine karşı birlikte hareket etmek gerektiğini söyledi. Kendisini eleştiren herkesi yok etmek isteyen bir anlayışla karşı karşıya olduklarını söyleyen Atıcı, “Farklı siyasi partilerde olduğumuz halde söz konusu barış insan hakları olduğunda ayrı görüşleri bir kenara bırakıp birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

‘HÜKÜMET TÜM TOPLUMSAL KESİMLERE SAVAŞ AÇTI’
Savaşın gerçeklerin üstünü örttüğü gibi sömürünün de üstünü örttüğünü ifade eden Selma Gürkan, “Kürt’e giden mermi gibi bu ülkenin işçisine emekçisine mermi olarak gidecek düzenlemelerle karşı karşıyayız. Çalışma yaşamı esnekleştiren, kiralık işçilik uygulamasını getirecek olan, kıdem tazminatını kaldıracak olan, terörle mücadele kapsamında kamu emekçilerini fişleyip işten atmasını sağlayacak olan değişikliklerle karşı karşıyayız” dedi.
Hükümet’in sadece Kürtlere değil tüm toplumsal kesimlere savaş açtığını dile getiren Gürkan, “Ortadoğu’ya asker gönderme meselesinde bu bir milli mesele, benim etrafında birleşin diyen hükümetinin Ortadoğu’nun paylaşımından pay almak istemektedir. Milli iradenin etrafında birleşme çağrısına bizim hak ve özgürlükler etrafında birleşiyoruz demeliyiz. Kürt halkının kimlik talebi, anadil talebi… Bütün bunlar ülkenin demokrasi talebidir ve bizim bunu gören bir yerden meseleyi ele almamız gerekiyor” dedi.

(Adana/EVRENSEL)

http://www.evrensel.net/haber/273825/adana-baris-panelinde-guc-birligi-vurgusu

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu