Soru Önergeleri

Alevi askerlere cemevinde tören düzenlenmemesi meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, çatışmalarda hayatını kaybeden Alevi askerlerin cenazelerinin askeri ve mülki idarecilerin katılımı için cemevinde değil de camide tören düzenlenmesini meclis gündemine taşıdı.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi askerlerin cenaze törenlerinin neden cemevinde yapılmadığı tartışmalarını Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu önergesinin gerekçesinde, Alevi toplumunda “varlığının inkarı” olduğu düşünülen Alevi askerlerin cenaze törenlerine askeri ve mülki idarenin katılmamasının bir daha gündeme geldiğini anımsatarak, ” Hakkari’de yaşamını yitiren Tokat Zile nüfusuna kayıtlı Alevi Er Kenan Ceylan’ın cenazesi, önce aile ve akrabalarının katılımı ile Zile Cemevi’nde yapılmış ardından askeri ve mülki erkanın katılması için askerin cenazesi Zile Kaymakamlık binası önüne getirilmiştir. Ayrıca, 2012’de Foça’da yaşamını yitiren Alevi Er Özkan Ateşli ve 11 Ağustos 2015 tarihinde Şırnak’ta yaşamını yitiren Alevi Er Barış Aybek için de aynı uygulama yapılmış, askeri ve mülki erkânın katılması için cenazeler ailelerin itirazına rağmen camiden kaldırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Kenanoğlu, konuya ilişkin Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

*Askeri ve mülki heyetin cemevindeki cenaze erkânına katılmamasının nedeni nedir?

* Alevi askerlerin cenazelerinin cemevi dışında başka yerden kaldırılması, Alevi inancını yok saymak değil midir?

* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ve Yargıtay’ın defaten verdiği ‘Cemevleri ibadethanedir’ kararına rağmen askeri ve mülki erkânın cemevini ibadethane olarak görmemesinin hukuki dayanağı nedir?

* 2009 yılında Alevi Vakıflar Federasyonun Genelkurmay Başkanlığı’na, ‘Alevi askerlerinin cenazesini cemevinden kaldırmak istiyoruz’ başvurusunu yaptıkları ve gelen yanıtın, ‘ölen asker aileleri istediği yerden cenazelerini kaldırabilirler ‘ olduğu bilgisi doğru mudur? Doğru ise neden askeri ve mülki heyet katılımı için cenaze cemevinden başka yere götürülmektedir?

* Genelkurmay Başkanlığı’na, Alevi askerlerin cenazelerinin cemevinden kaldırılması ile ilgili Türkiye genelinde kaç başvuru yapılmıştır? Başvuru yapılmış ise bunlara yanıt ne olmuştur?” (DİHA)

http://www.evrensel.net/haber/259314/alevi-askerlere-cemevinde-toren-duzenlenmemesi-meclis-gundeminde

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu