Soru Önergeleri

Kenanoğlu, Antalya’da intihar haberleriyle gündeme gelen KYK yurdundaki Menzil Cemaati iddialarını Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Antalya’da intihar haberiyle gündeme gelen Akdeniz Üniversitesi Elmalı Hamdi Yazır Öğrenci Yurdu’ndaki Mezil Cemaati iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde öğrenci intiharlarına yönelik haberlere getirilen yayın yasaklarına dikkat çeken Kenanoğlu, “Zorla namaz kıldırma, Kuran okuma dinletilerine götürülme, ruhlar ve cinlerden bahsedilerek psikolojik baskı uygulandığı, odaların öğrencilere temizlettirilmesi iddiaları araştırılacak mıdır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır. 


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

10 Haziran 2022 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda kalan üniversite öğrencisi Muhammed Kaya gece 05.00 sularında “yüksekten düşerek” hayatını kaybetmiştir. Bu vakanın intihar olduğu iddia edilmektedir.

Bu vakadan önce 20 Mayıs 2022 tarihinde de yine bilinmeyen bir nedenle aynı yurtta aynı blokta bir erkek öğrenci daha gece 02.00 sularında intihar etmiştir.

Yine 11 Mayıs 2022 tarihinde aynı Üniversitesinin içinde bulunan Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda bir öğrencinin daha intihar ettiği iddia edilmiştir.

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre bütün personelinin (güvenlikçi, temizlikçi, aşçı…) “Menzilciler” diye bilinen tarikat üyesi olduğu Akdeniz Üniversitesinin Elmalı Hamdi Yazır KYK yurdunda üç intihar vakası ile ilgili haberlere yayın yasağı getirilmiştir.

İntiharların sebeplerinin arkasında Menzilciler tarikat mensuplarının öğrencilere mobbing uyguladığı, zorla namaz kıldırma, Kuran okuma dinletilerine götürülme, ruhlar ve cinlerden bahsedilerek psikolojik baskı uyguladığı, odaların öğrencilere temizlettirildiği, tehdit ve sindirme ile korku yaşattığı, tecavüz ve cinsel istismar vakalarının yaşandığı konuşulmaktadır. Ancak yetkililerden tek bir açıklama yapılamamıştır. Ne rektörlük ne yurt müdürlüğü nede başka bir sorumlu açıklama yapmamış, üstüne üstelik kamuoyundan gizlenmeye çalışılmıştır.

Bu üç intihar vakasının dışında kimi iddialar ise ciddiyetini korumaktadır.

Akdeniz Üniversitesi içinde bulunan Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda 30 adet laptop çalındığı, öğrencilerin ısrarla şikayet etmesine rağmen kameraların takılmadığı, geçmişte 10’dan fazla intihar yaşandığı yönünde iddialarda bulunmaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Akdeniz Üniversitesi Elmalı Hamdi Yazır KYK yurdunda son bir ayda meydana gelen 3 intihar vakasıyla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır?
  2. Akdeniz Üniversitesi Elmalı Hamdi Yazır KYK yurdunda son bir ayda meydana gelen 3 intihar vakası dışında hırsızlık, tecavüz ve cinsel istismar iddialar da soruşturulacak mıdır?
  3. Akdeniz Üniversitesi Elmalı Hamdi Yazır KYK yurdunda çalışanların “Menzilciler” diye bilinen tarikatla ilgili oldukları yönündeki iddialar soruşturulacak mıdır?
  4. Zorla namaz kıldırma, Kuran okuma dinletilerine götürülme, ruhlar ve cinlerden bahsedilerek psikolojik baskı uygulandığı, odaların öğrencilere temizlettirilmesi iddiaları araştırılacak mıdır?
  5. Yayın yasağı konularak gizlenmeye çalışılan, böylesine ciddi vakaların yaşandığı Elmalı Hamdi Yazır KYK yurdunda bugüne kadar herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır? Yapılamamış ise neden yapılmamıştır? Yapılmış ise sorumlular hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu