Konuşmalar

Balıkesir Ayvalık’ta Karakoç Barajı yapılması Bölgede Zeytinciliği yok edecek.

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Balıkesir/Ayvalık’ta yapılması planlanan Karakoç barajının, yörede tarım, hayvancılık ve zeytinciliği bitireceğini, Sarımsaklı kumsalının bile olumsuz etkilenebileceğini Meclis Genel Kurulu’nda gündeme getirdi.

Konuya ilişkin tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


    ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Balıkesir Ayvalık’ta Karakoç Barajı yapılması planlanmaktadır. Barajla birlikte malzeme ocakları, kırım, eleme yıkama tesisi ve hazır beton santrali de yapılacaktır. Bölge halkının büyük itirazları vardır. Projenin yapılması düşünülen alanın çoğu özel mülkiyet olup sulama, tarım, zeytincilik ve hayvancılık yapılmaktadır. Burası köylülerin hayatlarını sürdürdükleri, geçimlerini sağladıkları yegâne topraklardır. Planlanan baraj zeytinciliğe ve bölge halkının tüm tarımsal faaliyetlerine son verecektir. Bölgede var olan ağılların yok edilmesi hayvancılığın da yok edilmesi anlamına gelecektir. Yöre halkının kamulaştırma nedeniyle toprağını kaybetmek istemediğini, mahalle muhtarlarıyla birlikte 2017 yılından bu tarafa defalarca sözlü ve yazılı olarak valiliğe ve kaymakamlığa bildirmelerine rağmen, yetkililerce itirazlar görmezden gelinmektedir.

     Karakoç Barajı yüzünden derenin ağzında yaşanacak su genişliğinin Kumlu Ada, Altınova Sahili hatta dünyaca ünlü Sarımsaklı Kumsalını etkilemesi söz konusudur.
Buradan bir kez daha iktidara sesleniyorum: Çevreyi tahrip etmekten, insani talepleri ve doğayı yok saymaktan, hayvanların yaşam alanlarına uzanmaktan vazgeçin, bölge halkının taleplerine kulak verin.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu