Haberler

Dersim Ziyaretimizden Yansıyanlar

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 6-16 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği Dersim ziyaretinde çok sayıda temasta bulundu.

Siyasi partilerin Dersim örgütlülükleri, Dersim’de bulunan sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve Alevi dernekleri ile birlikte ilçe ilçe dolaşarak Dersim halkıyla da bir araya gelen Kenanoğlu demokratik bir anayasa ve yargı reformu sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Dersim halkıyla birlikte Dersim’de gerçekleşen kayyım protestolarına da katılan Kenanoğlu, kentte ve ilçelerinde düzenlenen aşure etkinliklerinde de yer aldı.

Dersim merkez ve ilçelerinde aile ziyaretlerinde de bulunan Kenanoğlu, yanı sıra Dersim’in kutsal mekanlarını ziyaret edip dua etti.


6 Eylül Cuma; 

Dersim merkezde Seyit Rıza Meydanı’nda yoğun polis baskısı altında düzenlenen kayyım protestosuna katıldık.

7 Eylül Cumartesi;

Üryan Hızır’ın makamını ve Ağuçan Ocağı’nı ziyaret ettik.

Aynı günün devamında Pertek ilçesinde, kurum ve aile ziyaretlerinde bulunduk.

8 Eylül Pazar; 

3 büyükşehir belediyemize atanan kayyımları protesto etmek üzere gerçekleştirdiğimiz oturma eylemleri için Dersim halkıyla birlikte yine Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya geldik.

9 Eylül Pazartesi;

Erzincan il örgütümüzle birlikte gerçekleştirdiğimiz toplantıda sürece ilişkin tartışmalar yürüttük. Ardından, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Erzincan Şubesi tarafından Erzincan’da kurulan Muharrem Çadırı’nı ziyaret ettik. Günün ilerleyen saatlerinde ise Erzincan’da aile ziyaretlerinde bulunduk.

10 Eylül Salı;

Demokratik anayasa ve yargı reformuna ilişkin temaslarda bulunmak üzere EMEK Partisi Dersim il örgütünü, Koyun Keçi Birliği kurumunu, DİSK-Genel İş Dersim Şubesi’ni, KESK Dersim Şubesi’ni ve İHD Dersim Şubesi’ni ziyaret ettik.

11 Eylül Çarşamba;

Dersim Merkez’de aile ziyaretlerinde bulunduk

 

12 Eylül Perşembe;

Heyetimiz ile birlikte demokratik anayasa ve yargı reformu sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şubesi’ne, Dersim Barosu’na, CHP Dersim il örgütüne, ve son olarak da Dersim Sanayi ve Ticaret Odası’na ziyaret gerçekleştirdik.

Günün ikinci bölümünde, Dersim Belediyesini ziyaret ettik, Seyit Rıza Meydanı’nda HDP Dersim İl Ögrütü tarafından düzenlenen aşure lokmamızın pay edildiği etkinliği katıldık. Yoğun katılımın olduğu etkinlik kapsamında Dersim halkına hitaben bir konuşma gerçekleştirdik. Konuşmamız sırasında Kerbela’nın güncelliğini, yeni Kerbelalarla karşı kaşıya olduğumuzu belirten bir konuşma gerçekleştirdik.

Akşam ise Dersim Merkezde bulunan Hacı Bektaş Veli Cemevinde düzenlenen lokmaya katılıp burada da br konuşma yaptık.

13 Eylül Cuma;

Pertek ilçe örgütümüzü ziyaret ettik. Devamında, ilçe örgütümüz eşliğinde aile ziyaretlerinde bulunduk.

14 Eylül Cumartesi; 

Hozat ve Ovacık ilçelerine gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde ailelerle bir araya geldik. Hozat ziyaretimiz kapsamında Hozat Cemevi’ni de ziyaret ederken, Ovacık ziyaretimiz kapsamında ise Munzur Gözeleri’ni ziyaret ettik; dileklerimizi sunup dualarımızı ettik.

15 Eylül Pazar; 

Peri (Akpazar) Beldesi Belediye Belediyemizin düzenlediği aşure etkinliğine katıldık. Etkinlik kapsamında bir konuşma gerçekleştirdik. Aynı gün, Mazgirt köylerinde aileleri ziyaret ettik.

Faili meçhul bir cinayetle katledilen İHD Elazığ Şubesi’nin eski başkanı sevgili Metin CAN’ın annesi Anik CAN’ı Dersim Mazgirt Karabulut Köyü’nde hakka uğurladık.

16 Eylül Pazartesi;

Elazığ ilçe örgütümüze de bir ziyaret gerçekleştirirken, il örgütü çalışanı arkadaşlarımızla birlikte aile ziyaretlerinde bulunduk.

 


DERSİM ZİYARETİMİZDEN BASINA YANSIYANLAR

Kenanoğlu’ndan Soylu Değerlendirmesi: Dersim’de Halkın İçine Giremedi

09 Eylül 2019 pirha.net
Kenanoğlu’ndan Soylu değerlendirmesi: Dersim’de halkın içine giremedi-VİDEO

PİRHA- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Dersim’e gelmesine ilişkin PİRHA’ya konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Soylu’nun burada yaptığı konuşmanın bizim için bir kıymeti yoktur, burada halkın içerisine giremedi. Konuşmalarını, devletin korumasına sığınarak yaptı” ifadeleri kullandı.

HABERİN VİDEOSU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde Dersim’e gelip askeri mevzilerde güvenlik güçleri ve vali ile bir araya gelerek açıklamalarda bulunmuştu.

Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Birkaç gündür Dersim’deyiz. Dersim’de kayyımlara karşı ses çıkaran halkımızla birlikte oturma eylemini devam ettiriyoruz. Süleyman Soylu Dersim’e geldi fakat Dersimliler kendisini görmediler hiçbir şekilde. Çünkü kendisi halkın arasında yoktu. Havadan da aşağıya inemedi. Helikopterle karakol noktalarına geçtiği ifade ediliyor” dedi.

“BÜTÜN ŞEHRİ ABLUKA ALTINA ALDIRIP HAREKET EDİYORLAR”

İktidarın, halkla olan ilişkisinin bundan ibaret olduğunu ifade eden Kenanoğlu, “Güvenlik olgusu da bundan ibaret. Halkın arasına giremiyorlar, halkla birlikte yaşayamıyorlar, halkın arasında dolaşamıyorlar, havadan aşağı inemiyorlar. Aşağı indiklerinde de akreplerle, TOMA’larla bütün konvoylarla bütün şehri abluka altına aldırarak ancak adım atabiliyorlar” diye konuştu.

Kenanoğlu, “Bütün bunlar, bunların artık bölgede neyi ifade ettiğinin çok net göstergesidir. Burada yaptığı açıklamaların bizim açımızdan hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Kendileri gayri meşru bir şekilde, seçimlerle elde edemedikleri belediyelere bir şekilde gasp ederek el koydular. Bunun kendilerince haklı gerekçelerini oluşturmaya çalışıyorlar. Bunun için de mümkün olduğu kadar ellerinde bulundurdukları medya aracılığıyla her türlü iftirayı atıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

“HALKIN İRADESİ SOKAKLARDADIR”

Kenanoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamalara da şöyle değindi:

“Sürekli muhalefet partilerini,  baroları, sivil toplum kuruluşlarını, demokratik kitle örgütlerini tehdit eden bir tarz içerisinde hareket ediyor. Zaman zaman belediye başkanlarını tehdit ediyor. Bunu kendisine bir yönetim biçimi, uygulama şekli olarak ele almış.

Zaten içişleri bakanı bir bakan gibi değil, bir mahalle kabadayısı gibi konuşuyor. Sürekli muhalefet partilerini,  baroları, sivil toplum kuruluşlarını, demokratik kitle örgütlerini tehdit eden bir tarz içerisinde hareket ediyor. Zaman zaman belediye başkanlarını tehdit ediyor. Bunu kendisine bir yönetim biçimi, uygulama şekli olarak ele almış. Dolayısıyla burada halkın içerisine giremedi. Hiçbir şekilde buralarda yoktu. Bulunduğu alanlarda yapmış olduğu açıklamalar da, devletin korumasına sığınarak yapmış olduğu tehditlerdir. Bunların halk açısından ne anlama geldiğini hepimiz çok iyi şekilde biliyoruz. Bu yaklaşımların hepsini reddediyoruz, kabul de etmiyoruz. Netice itibariyle halkın hür iradesi burada, sokaklardadır. Biz burada hiçbir koruma ihtiyacı olmadan, halkımızın içerisinde tek başımıza dolaşabiliyoruz önemli olan budur, bunu yapabilmektir. Buyursunlar kendileri de yapsınlar bunu.”

“MUAVİYE SİYASETİNDEN FARKLI DEĞİL”

Muharrem ayının Dersim’de hissedildiğini kaydeden Kenanoğlu, “Muharrem mateminin, Kerbela yasının en çok hissedildiği yerlerden birisi Dersim’dir. Kent olarak da bunu hissedebileceğiniz tek yerde Dersim’dir. Ben bunu çok net bir şekilde burada gördüm. Kerbela’da yaşanan acıların kat kat fazlası Dersim’de yaşanmış. Tüm bu süreçte bu zihniyetin yani Muaviye zihniyetinin temsilcilerinin buralara gelmesinin bizim için bir anlamı vardır. Oradaki zaman zaman tehditkar olarak kullandıkları, geçmişte yaşanan acıları hatırlatma üzerine yürüttükleri siyaseti burada yürütmeye devam ediyorlar. Buna yönelik işaretler de veriyorlar. Zaman zaman bunu açık tehdit olarak da sürdürüyorlar. Biz bunu mecliste de çok yaşadık” diye konuştu.

Dersim’de geçmişte yaşanan bütün acıları da bir tehdit unsuru olarak insanlara hatırlatıldığını söyleyen Kenanoğlu, “Geldiği yerlerde belli kalekolları dolaşmaktan başka yaptığı bir iş yok. Giremiyorlar, yapamıyorlar çünkü. Havadan aşağı inemedi.  Dolayısıyla bu muharrem ayı bir bütün olarak sürdürdükleri Muaviye siyasetinden farklı olduğunu düşünmüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

PİRHA/DERSİM

kaynak: https://www.pirha.net/kenanoglundan-soylu-degerlendirmesi-dersimde-halkin-icine-giremedi-video-188132.html/09/09/2019/


Dersimli Kadınlar, Aşure Lokmalarını Pay Ettiler

12 Eylül 2019 – 18:48 pirha.net
Dersimli Kadınlar, aşure lokmalarını pay ettiler-VİDEO

PİRHA – Dersimli Kadınlar, Muharrem ayı vesilesiyle Seyit Rıza Meydanı’nda aşure lokması pay ettiler. 

Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisi çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Seyit Rıza Meydanı’nda aşure lokması pay ettiler.

Aşure lokmasına Alevi dernekleri, siyasi parti ve kurum temsilcileri, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“TARİHTE KERBELALAR EKSİK OLMAMIŞTIR”

Aşure lokmasında konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Kerbelayı Kerbela yapan oradaki mazlumların yaşadıklarıdır. Kerbela’da iki isim var; birisi Yezittir, birisi Hüseyindir. Bunlar sadece yaşadıkları dönemde kalmamışlar, tarihten günümüze sembol olarak gelmişler. Yezit, Kerbela’dan bu yana zalimlerin ismi olarak anılmış, adı duyulduğunda lanet okunmuştur. Tarihte hiçbir zaman Yezitler eksik olmamış, Kerbelalar eksik olmamıştır. Dersim’de 38’de yaşananlar da Kerbela’dır” ifadelerini kullandı.

“12 EYLÜL’Ü YAPANLAR YEZİT, ZİNDANLARDA OLANLAR HÜSEYNİ DURUŞU SERGİLEYENLERDİR”

12 Eylül darbesine de değinen Kenanoğlu, “Bugün 12 Eylül. 12 Eylül de Kerbela’dır. 12 Eylül’ü yapanlar Yezit, 12 Eylül’ü yaşayanalar da Hüseyni duruşu sergileyenlerdir. Diyarbakır zindanlarında olanlar da Yezitlere biat etmeyenlerdir. 12 Eylül’ün yıl dönümünde yeni bir darbeyle karşı karşıyayız. Üç büyük şehir belediyemize atanan kayyımlar da siyasi darbedir. Bu darbeye karşı durmak meşru bir haktır” diye konuştu.

Muharrem ayının sonunda yapılan aşureyi anlatan Kenanoğlu, “Aşure, tam da bizim savunduğumuz siyasetin, felsefenin, inancın, kültürün bir yansımasıdır. Aşure, 12 çeşit ürünün bir araya gelip oluşturduğu ortak tattır. Biz de toplumların, inançların, milletlerin tek olamayacağını, tek olursa bir tat vermeyeceğini savunanlardanız” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmanın ardından söz alan Derviş Cemal Ocağı analarından Menşure Doğan, Muharrem ayı ve aşureye ilişkin bilgiler aktardıktan sonra gülbeng vererek aşure lokmalarını pay etti.

PİRHA/DERSİM

kaynak: https://www.pirha.net/dersimli-kadinlar-asure-lokmalarini-pay-ettiler-video-188838.html/12/09/2019/


 HDP’li Kenanoğlu, Dersim’de Kurumları Ziyaret Etti

13 Eylül 2019 pirha.net
HDP’li Kenanoğlu, Dersim’de kurumları ziyaret etti

PİRHA – HDP Dersim İl Örgütü, PM üyeleri ve HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Dersim’de bulunan sivil toplum örgütleri, siyasi parti ve kurumları ziyaret ettiler. 

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, HDP PM üyeleri Ferhat Yıldız, Nurşat Yeşil, HDP İl Eş Başkanı Hıdır Çiçek, Dersim’de sendikalar, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve Alevi derneklerini ziyaret ettiler.

Emek Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi  Tunceli Barosu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şubesi, Koyun keçi Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Sanayi ve Ticaret Odası, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Partizan, İnsan Hakları Derneği, Yenigün Kadın Derneği’ne yapılan ziyaretlerde Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerine kayyım atanma konusunun öne çıktığı görüşmelerde demokrasi ittifakı görüşüldü.

Dersim’de Valiliğin 30 gün süreyle ilan ettiği eylem yasağına da değinilen ziyaretlerde demokratik anayasa yargı reformuna ilişkin aktarımlarda da bulunuldu.

PİRHA/DERSİM

kaynak: https://www.pirha.net/hdpli-kenanoglu-dersimde-kurumlari-ziyaret-etti-188882.html/13/09/2019/

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu