Konuşmalar

Kenanoğlu: Elazığ 2 No’lu Cezaevi’nde, Namaz Kılmayan Siyasi Tutsaklara İşkence Yapılıyor

HDP İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu, Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki siyasi tutsaklara gardiyanlar tarafından koğuş araması bahanesiyle sistematik bir şekilde işkence uygulandığını meclis sıralarından dile getirdi.  

Fiziki işkencenin yanı sıra, yeni bir işkence yönteminin eklendiğini ifade eden Kenanoğlu, tutsakların namaz vakitlerinde gardiyanlar tarafından namaz kılmaya zorlandığını ve namaz kılmayan tutsakların ise gardiyanlarca darp edildiklerini belirtti.

Konunun acilen Meclis Cezaevi Komisyonu’nun gündemine alınması gerektiğini belirten Kenanoğlu,gardiyanların ve gardiyanlara göz yuman cezaevi müdürünün derhal görevden alınmaları; akabinde de insanlığa karşı suç işlediklerinden ötürü bir an önce yargılanmaları yönünde çağrıda bulundu.

Kenanoğlu, konunun takipçisi olaraklarını söyleyerek sözlerini noktaladı. Elâzığ 2 No.lu Yüksek Güvenlikli Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ve işkence iddialarının arkası kesilmiyor. Gece geç saatlerde siyasi tutsakların koğuşuna giriliyor ve gardiyanlar tarafından arama bahanesiyle bütün koğuş darmadağın ediliyor ve bu, rutin olarak yapılıyor. Buna itiraz edenler ise tek hücrelere atılıyorlar ve hücrelerde işkenceye devam ediliyor.
Şimdi, bu işkencelere yeni bir tanesi daha eklenmiş, o da zorla namaz kıldırma. Bunu reddedenlere ise namaz vakitlerinde işkence yapılıyor. Bu durum Cezaevi Müdürüne iletiliyor yazılı dilekçeyle fakat Cezaevi Müdürü konuyu görmemezlikten geliyor. Konunun acilen Meclis Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonu tarafından ele alınması gerekiyor ve işkenceci gardiyan ve buna göz yuman Cezaevi Müdürünün görevinden uzaklaştırılıp yargılanması gerekiyor. Gereğini bekliyoruz ve konunun takipçisi olacağımızı da buradan beyan ediyoruz.”akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu