Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

GAP Bölge İdaresi Başkanlığı’nın 35 milyon liralık usulsüz bütçesiyle ilgili soru önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 2019 Sayıştay Raporlarına göre; GAP Bölge İdaresi Başkanlığı’nın, hesap ve işlemlerinin incelenmesinde; 31.12.2019 tarihi itibariyle geçici kabulü yapılmayan, fiilen tamamlanmayan veya devam eden yapım işi olmamasına rağmen 2019 yılı mizanında Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabı bakiyesinin 35.379.024,87 TL olarak görülmesiyle ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

2019 Sayıştay Raporlarına göre; GAP Bölge İdaresi Başkanlığının, hesap ve işlemlerinin incelenmesinde; 31.12.2019 tarihi itibariyle geçici kabulü yapılmayan, fiilen tamamlanmayan veya devam eden yapım işi olmamasına rağmen 2019 yılı mizanında Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabı bakiyesinin 35.379.024,87 TL olduğu görülmektedir.

Bu çerçevede, Kurumun yılsonu itibariyle, devam eden yapım işi bulunmadığı, fiilen tamamlanan veya geçici kabulü yapılan herhangi bir işi de olmadığı dikkate alındığında Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabının bakiyesinde bulunan 35.379.024,87 TL’nin bu hesaptan çıkarılması ve ilgili olduğu hesaplara aktarılmak suretiyle mali tablolarının gerçek 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 9 durumu yansıtmasının sağlanması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

  • Yapılmakta olan yatırımlar hesabı gerçek durumu neden yansıtmamaktadır?
  • Geçici kabulü yapılmayan, fiilen tamamlanmayan veya devam eden yapım işi olmamasına rağmen, yapılmakta olan yatırımlar hesap bakiyesinde neden para tutulmaktadır?
  • Muhasebe kayıtlarının yanlış tutulmasına sebep olan yetkililer hakkında bir işlem yapılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu