ManşetTBMM Faaliyetleri

Gezi Direnişi Yargılanamaz!

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ağaçlar, nehirler, dağlar kardeşim olduğu için, düşüncelerimi özgürce söyleyebilmek, barış içinde bir arada yaşamak için bende oradaydım, hepimiz oradaydık diyerek, Gezi direnişinin meşru demokratik taleplerinin yargılanamayacağını, 18 Şubat’ta Silivri’de olacaklarını belirtti.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) –

Değerli arkadaşlar, burada Gezi tartışmaları yaşandı. Evet, Gezi’deydik, ben de oradaydım. Ağaçlar, nehirler, dağlar kardeşim olduğu için ben de Gezi’deydim. Düşüncemi özgürce söyleyebileyim diye ben de oradaydım. Birlikte eylemenin, dayanışmanın güzelliğini yaşamak için ben de Gezi’deydim. Kimse kız kardeşimin ne giyindiğine, kaç çocuk doğuracağına, gülüp gülmeyeceğine karışmasın diye ben de oradaydım. Yaşadığım şehir beton ormanına dönmesin diye ben de Gezi’deydim. Barış içinde yaşamak istediğim için hepimiz oradaydık. Gezi direnişçilerinin 7 maddelik talebi toplumun özlemleri ve talepleridir. Bu meşru demokratik talepler yargılanamaz, bu talepleri savunmak için 18 Şubatta hepimiz Silivri’de olacağız.

Sevgili arkadaşlar, Gezi direnişi burada da konuşuldu, tartışıldı, bir yönüyle Alevi direnişi olarak nitelendirildi, Alevi ayaklanması olarak nitelendirildi. Böyle niteleyenler de o dönemki kimi Emniyet mensuplarıydı, bunları rapor olarak da kimi devlet kademelerine sundular ve bu, basında da yer almıştı. Oysa biz şunu söyledik: Gezi direnişi bir Alevi direnişi değildi, orada toplumun tüm farklı kesimlerinden insanlar vardı; hatta Gezi’de çok sayıda İslami grup, platform yer almıştı. Ramazanda orada yeryüzü iftar sofraları düzenleyen gruplar da vardı ve orada, Gezi’de, Gezi eylemleri esnasında cuma namazları da kılındı, bunları da hatırlatmak isteriz. Ancak şu vardı tabii ki: Gezi’de öldürülen, katledilen gençlerin tamamı Aleviydi. Bunun sebepleri -vakit yok- ayrıca tartışılabilir ancak Gezi direnişine Alevilerin büyük oranda destek verdiğini söyleyebiliriz. Bunun sebebi de yaşamlarından ve geleceklerinden kaygı duymuş olmalarından kaynaklıdır. Yani yaşanılan baskı süreci ve ülkenin getirdiği süreçten kaynaklı olarak Alevi toplumu geleceğinden kaygı duyuyor ve bundan kaynaklı olarak bu direnişe destek vermiştir.

Bu vesileyle, Gezi direnişinde yaşamını yitiren bütün canları saygıyla anıyorum.

Teşekkür ederim. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu