Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Diyanet’e uzanan gri pasaportlu insan kaçaklığının sözde Alevi boyutu Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığının sözde Alevi boyutuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Malatya Yeşilyurt belediyesi aracılığı ile gri pasaportla yurtdışına giden 43 kişinin Türkiye’ye geri dönmediği haberlerinden sonra öğrenildiği kadarıyla Elazığ Akçakiraz ve Urfa Ceylanpınar belediyelerinde de devlet imkanları ile yurtdışına çıkanların bir daha geri dönmediği bir nevi devlet kurumlarının insan kaçakçılığına alet olduğuna ilişkin bilgiler çorap söküğü gibi ortalığa saçılmıştır.

Diğer yandan devlet imkanları ile insan kaçakçılığına başka kurumlarında aracı olduğu bunların arasında Diyanet İşleri Başkanlığının da olduğu kamuoyuna yansımıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığının yurtdışında yaşayan Alevi vatandaşlarımıza sözde doğu Aleviliği anlatmak için bazı Alevi vakıfları veya derneklerle protokol imzalayarak aralarında 15 yaşında çocuklarında bulunduğu kişilere “Alevi uzmanı/dedesi” adı altında gri pasaport sağlayarak yurtdışına gönderilmelerine aracılık ettiği anlaşılmaktadır.

İşin görünmeyen tarafı ise Diyanet, Belediye veya başka devlet kuruluşlarının uydurma projelerle Avrupa’ya geçmek isteyen insanlara hizmete özel gri pasaport hazırlayarak ve binlerce Euro karşılığında insan kaçakçılığına aracılık ettiği iddialarıdır.

Bu hususta 23 Mart 2018 tarihinde Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürü Yayma ve Yardımlaşma Derneği tarafından savcılığa yapılan suç duyurusundan ise bir sonuç çıkmadığı, kovuşturmaya gerek görülmediği ve takipsizlik kararı verilerek olayın üstünün kapatıldığı belertilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yurtdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

2- Diyanet İşleri Başkanlığında insan kaçakçılığına aracılık ettiği iddia edilen sorumlular hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

3- Diyanet İşleri Başkanlığında insan kaçakçılığını para karşılığı yapanlar kurumunuzca da tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse haklarında ne gibi işlem yürütülmüştür?

4- Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?

5- Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi illerden bu projeler kapsamında yurt dışına insan gönderilmiştir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu