Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

83 yaşındaki ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan için tek soruluk önerge

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, hastaneye kelepçeli götürüldüğü görüntülerle gündeme gelen ve 25 yıldır hapishanede tutulan ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan‘ın sağlık durumunu Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, Adalet Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde Özkan’ın sağlık durumu dikkate alınarak infazının ertelenip tahliye edilip edilmeyeceğini sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorumun Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından Anayasanın 98. TBMM İç Tüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

25 yıldır cezaevinde tutulan ve beş kez kalp krizi geçiren 83 yaşındaki ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan, bugüne kadar 4 kez anjiyo olmuş; kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği, hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu yaşamaktadır. Sağlık durumu ağırlaşan Özkan sadece Mayıs ayında toplamda 6 kez hastaneye kaldırılmıştır.

Özkan, hem oldukça yaşlı hem de uzun süredir cezaevinin olağanüstü koşullarında yeme, içme giyinme, banyo, tıraş, wc vb. temel ihtiyaçlarını tek başına gideremediği için bakıma muhtaç durumdadır.

Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi’nin hakkında % 87 vücut fonksiyon kaybının bulunduğuna dair  “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen, İstanbul Adli Tıp Kurumu “cezaevinde kalabilir” raporu vermiştir. Bu konuda infaz savcılığına yapılan başvurular ve girişimler de olumlu bir sonuç vermemiştir.

Geçtiğimiz günlerde de sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye elleri önden kelepçeli olarak getirilmiş, ayakta durmakta zorlandığı gözlemlenmiştir. Tedavi esnasında da yatağa kelepçelendiği bilgisi aktarılmıştır.

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nin hasta mahpuslara ilişkin yaptığı açıklamaya göre de, 2017 yılının başından Ağustos 2019’a kadar 39 hasta mahpus hapishanelerde yaşamını yitirmiştir. Yine İnsan Hakları Derneği’nin son açıklamasına göre, hapishanelerde 457’si ağır olmak üzere 1333 hasta mahpus bulunmaktadır.

 Bu bağlamda;

  1. Kişisel ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamayan ve yürümekte dahi zorlanan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan hakkında infaz ertelemesine karar verilecek midir? Ne zaman tahliye edilecektir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu