Haberler

’Hayır demeniz terörist olmanız için yeterli’

Düsseldorf kentinde yapılan Hayır mitingine katılan Ali Kenanoğlu, ’’Bugün Türkiye’de terörist olmak için elinize silah almanız gerekmiyor. Gazeteci, akademisyen, yazar olmanız, hayır demeniz terörist olmanız için yeterli. Barış için imza atanlar terörist olarak suçlanıyor, idamları isteniyor. Bizler idamlardan korkmayan Seyid Rıza’ların torunlarıyız. Biz idamlardan korkmayan Deniz Gezmiş’in yoldaşlarıyız. Bu yüzden bu rejime hayır diyeceğiz’’ dedi.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Avrupa’da Hayır Platformu tarafından bir miting düzenlendi.

’Tek adam diktatörlüğüne, faşizme ve başkanlığa hayır’ mottosuyla düzenlenen etkinlik önce yürüyüşle başladı. DGB Haus önünde biraraya gelen kitle, Johhannes Rau Platz’a kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık, “Diktatör Erdoğan” sloganları atıldı.

Miting alanında ilk konuşmayı yapan Almanya Hayır Platformu sözcüsü Fatoş Göksungur,  Almanya’da oy verme işleminin 27 Mart’ta başlayacağını hatırlatarak, 16 Nisan’da faşizmi sandığa gömeceklerini söyledi.

Göksungur’un ardından konuşan HDP’nin eski Milletvekili ve MYK Üyesi Ali Kenanoğlu ise HDP’nin baskı ve zulümlerle korkacağını zannettiklerini belirterek, “Katliamlar sindiricek, baskılar susturacak zannetiler. Oysa Newroz’da gördüler ki bütün alanları barış ve coşku havasıyla doldurdular. 2017 Newroz’u onlara cevap, bizlere de motivasyon vermiştir’’ dedi.

“PADİŞAHLIK DÖNEMİNE GERİ DÖNME REFERANDUMU”

“Anayasalar toplumların ortak yaşam sözleşmesidir’’ diyen Kenanoğlu, 16 Nisan’da anayasa değişikliğini öngören bir referandum yapılacağına dikkat çekerek şunları belirtti: ’

’Anayasalar toplumların ortak yaşam sözleşmesidir. O topraklarda yaşayan farklı kimliklerin, inançların birarada nasıl yaşayacağının belirleneceği bir sözleşmedir. Sözleşmelerin karşılıklı olarak birlikte yapılması gerekiyor. Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir anayasa karşılıklı olarak o topraklarda yaşayan halklar tarafından onların talepleri üzerine yapılmamıştır. Hepsi dayatma ile yapılmış anayasalardır ve 16 Nisan referandumunda da karşımıza sunulacak olan anayasa aynı amaçla aynı yöntemle getiriliyor, biz bu nedenle bundan önceki bütün anayasalara hayır dediğimiz gibi, bu dayatma ile karşımıza getirilen anayasaya da hayır diyoruz. Türkiye 130 yıldır parlamentoyla yönetiliyor. Parlemento padişahın yetkilerini kısıtlamak için Meşrutiyet ile birlikte kuruldu. 130 yıl sonra bu meclis ortadan kaldırılıp, padişahlık dönemine geri dönme referandumu yapılıyor.’’

“CUMHURBAŞKANI İDAM SEHPASINI VAAT EDİYOR”

Türkiye’de terörist olmak için hayır demenin yeterli olduğunu kaydeden Kenanoğlu, ”Bu anayasa değişikliğine giderken, anayasayı ve referandumu savunanlar buna ‘Evet’ diyenler bize ne öneriyorlar? Cumhurbaşkanı ve başbakanı dinlediğimiz zaman bize önerdiği tek bir şey var, diyor ki; ‘Evet derseniz 16 Nisan’dan sonra idam sehpasını kuracağız, idamı getireceğiz. Bize yeni bir yaşam, ortak bir yaşam vaat etmiyor, bize idam sehpasını vaat ediyor. Kimin için diyor: teröristler için. Bugün Türkiye’de terörist olmak için elinize silah almanız gerekmiyor. Gazeteci, akademisyen, yazar olmanız, hayır demeniz terörist olmanız için yeterli. Bugün barış için imza atanlar terörist olarak suçlanıyor, idamları isteniyor. Bizler idamlardan korkmayan Seyid Rıza’ların torunlarıyız. Biz idamlardan korkmayan Deniz Gezmiş’in yoldaşlarıyız. Bu yüzden bu rejime ‘Hayır’ diyeceğiz ve ‘Hayır’ın sesini yükselteceğiz” dedi.

Hakkari eski Belediye Eş Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ise, “’Hayır’ için bin sebebimiz var ama tek sebebimiz dahi ‘Evet ‘için yok” diye konuştu.

Almanya Yeşiller Partisi’nden Berivan Aymaz da hayır kampanyasına Avrupa’da yaşayan bütün halkın katılması gerektiğini belirtti.

Mitingte sanatçılar İpek Rençber, Kirvem Erdal, Ercan Polat bir dinleti verdi. Miting müzik eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Elif SONZAMANCI

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu