Konuşmalar

HDP’li Kars Belediyesi çalışanlarının maaşlarına uygulanan haciz kaldırılsın.

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Meclis Genel Kurulunda kürsüden yaptığı konuşma ile Kars Belediye Başkanlığı personelinin maaşlarına haciz konulmasını sert bir dille eleştirdi ve bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


  ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.
31’inci maddede Jandarma personelinin izin konusu düzenleniyor, teknik bir konu. Tabii, kanun teklifinin geneli üzerinde grup sözcülerimiz, konuya ilişkin bölüm üzerinde konuşan arkadaşlarımız partimizin görüşünü ifade ettiler. Ben burada güncel ve dile getirilmeyen bir konudan bahsedeceğim.

    Ayhan Bilgen’i hepimiz tanıyoruz, Ayhan Bilgen bizim Kars Milletvekilimizdi ve Grup Başkan Vekilimizdi, 31 Mart seçimlerinde Kars Belediye Eş Başkan adayımız oldu ve Kars Belediye Eş Başkanlığını kazanarak Kars Belediye Eş Başkanlığı koltuğuna oturdu. Şimdi, buraya kadar her şey normal. Kars Belediyesini MHP’li Belediye Başkanından devraldı ve devraldığında 338 milyon 380 bin lira borçla devraldı ve kendisi bu borçla ilgili olarak, bu borcun nasıl oluştuğuyla ilgili olarak bir iç denetim incelemesi yaptırdı ve burada birtakım usulsüz faturaların kesildiği, bu borca konu olan birtakım faturaların aslında yapılmayan işlere ilişkin olduğu konusunda bir tespite vardı ve bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu, hatta CİMER üzerinden ilgili makamlara, ilgili yerlere de bu konuyu şikâyet etti ve konu bir şekilde yargıya taşındı.

    Şimdi, burada bir firma, bu firma “Biz yol yaptık.” diyor ve fatura kesiyor ama ortada yol yok. Aynı firma, örneğin Kars Bülbül Mahallesi Serhat Kent Sokak’ta “10.400 metre yol yaptık.” diye fatura kesiyor. Bugün Eş Başkanlarımız orada basın açıklaması yaptılar ve orayla ilgili yapılmış ölçümler de var, bu ölçümlerde çıkan sonuç ise 5.500 metre olduğu yani yol 5.500 metre. Bunun para karşılığı şu arkadaşlar: Yapılan iş tutarı 742 bin lira, kesilen fatura 2 milyon 278 bin lira yani 1 milyon 535 bin lira hak edilmeden kesilen tutar. Başka bir işte de yine aynı şekilde 6 milyon lira fazla fatura kesildiği tespit ediliyor. Şimdi, bunun üzerine Ayhan Bilgen diyor ki: “Biz Kars için yapılmayan yolların parasını ödemeyiz.” Firma sahibi bunu kabul ediyor yani diyor ki: “Evet, doğrudur, hak edişte bahsi geçen yolları yapmadık ama biz MİT’e yol yaptık.” Millî İstihbarat Teşkilatına.

    Şimdi, bir rivayet şöyle: Bu firma bilerek ve isteyerek MİT’in ismini veriyor, diyor ki: “Bunlar nasıl olsa korkarlar MİT isminden, paramı hemen öderler.” Daha sonra bunlar ağız değiştiriyorlar çünkü konu kamuoyuna yansıyor, diyorlar ki: “Yok, biz bu işi Meteorolojiye yaptık.” Ama işin yapılmadığını yani hak edişte belirtilen, ihalede belirtilen işin yapılmadığını kabul ediyorlar ve arkasından paranın tahsili için icra dairesine başvuruyorlar, icra dairesi burayla ilgili olarak banka hesaplarına haciz koyuyor. Zaten borçlardan kaynaklı olarak, Kars Belediyesinin, personel maaşlarının yattığı Halkbank dışında hiçbir bankadaki parası serbest değil, hepsinde haciz var, sadece personel maaşlarının Halkbank hesabı açık. Ancak bu firmanın talebiyle gidiliyor, Halkbanktaki personel maaşlarına da haciz konuluyor ve şu anda personel maaşları dahi ödenemiyor. Yani Kars Belediyesinin elini kolunu hukuksuz bir şekilde bağlayıp, maaşlara haciz konulamamasına rağmen, haciz koydurarak kapatıyorlar.

    Ayhan Bilgen şunu söylüyor, diyor ki: “Ben yapılmamış işin parasını ödemeyeceğim. Bunun için gerekirse referandum yapacağım, Kars halkına soracağım. Kars halkı derse ki ‘Ya, bu iş yapılmamış, tamam, bunu kabul ediyoruz -çünkü yok ortada iş- ama buna rağmen, bu parayı ödeyin.’ derse, ben görevimden istifa ederim, Kars halkı kendisine, bu parayı ödeyecek, haksız hukuksuz parayı ödeyecek birisini bulsun.”

     Arkadaşlar, bu tutum… Biz “HDP’ye düşmanlık yapıyorsunuz.” dediğimiz zaman hopluyor, zıplıyor arkadaşlar ancak bu, HDP’ye oy veren bir halkı cezalandırmaktır. Bu, siyasi bir linçtir bir taraftan.

    (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

    BAŞKAN – Tamamlayın Sayın Kenanoğlu.

    ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Bu uygulama, HDP’li belediyeleri halkın gözünde düşürme operasyonudur. Bu, yolsuzluğu onaylamaktır. Bu, yolsuzluğa prim vermektir. Bu, dürüst yöneticiyi cezalandırmaktır. Bu, halkın parasını soymanın, soğana çevirmenin ve halkın parasını gasp etmenin başka bir belgesidir. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir ve Kars Belediyesinde çalışan işçilerin maaşları ödenmeli, haciz kaldırılmalı ve Kars halkının tercihine saygı duyulmalıdır.

   Teşekkür ediyorum. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu