Konuşmalar

Kenanoğlu’ndan işkence ve hak gasplarına karşı açlık grevine başlayan hasta mahpus Ekim Can Polat için serbest bırakılsın çağrısı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, işkence ve hak gasplarına karşı açlık grevine başlayan Ekim Can Polat‘ın serbest bırakılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda çağrı yaptı. 2016 yılından bu yana tutsak olan Ekim Can Polat’ın Gezi Direnişi’nde gaz kapsülüyle bacağından yaralandığını ve havuz medyası tarafından hedef gösterildiğini hatırlatan Kenanoğlu, Polat’ın yaşadığı ciddi sağlık sorunlarına dikkat çekti ve “Ekim Can Polat’ı ve cezaevinde tüm hasta tutsakları serbest bırakın” dedi.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 25.05.2022 Birleşim: 94 Ham Tutanak Sayfası: –

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Ekim Can Polat, Gezi direnişi sırasında gaz bombasıyla bacağından yaralanmış ve gözaltına alınmıştır. 16 yaşında, yandaş medyanın linç kampanyasıyla hedef hâline getirilmiştir. 19 yaşındayken tekrar gözaltına alınmış ve yirmi beş gün boyunca ağır işkencelere maruz kalmıştır ve düzmece raporlarla yaşanan bir olaydan sorumlu tutularak yirmi dört yıl ceza alıp tutuklanmıştır. İstinaf mahkemesinde beraat etmesi, tahliye edilmesine yetmemiştir; içeride tutularak Gezi’nin intikamı alınmaya çalışılmaktadır. Sürgünlerle, toplam 4 cezaevi değiştirilerek işkenceye devam edilmiş ve şu an Denizli’de T Tipi Cezaevinde tutulmaktadır. 24 yaşında olan Ekim Can Polat, gördüğü işkenceler nedeniyle sağlığını yitirmiş, kalp krizi, ritim bozukluğu, hipertansiyon, KOAH, kemik erimesi, görme kaybı gibi hastalıklarla boğuşurken tedavisi engellenmektedir. Yaşadığı hastalıklar, can güvenliğinin olmaması sebebiyle ve tedavisi engellendiği için açlık grevine başlamıştır. Ekim Can Polat için Adalet Bakanlığına sesleniyoruz: Ekim Can Polat’ı ve cezaevinde tüm hasta tutsakları serbest bırakın.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu