Konuşmalar

Zeytinliklerin madenciliğe açılmasına dair konuşan Kenanoğlu’ndan iktidara: Kişiye özel yönetmelik ve kanun çıkarıyorsunuz!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılabilmesini öngören yönetmeliğe ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuştu. Siyasi iktidarın kişiye özel yönetmelik ve kanun çıkardığını söyleyen Kenanoğlu, iktidara seslenerek “Biz, halkın vekilleri olarak şirketlerin değil, halkın çıkarları doğrultusunda kanunlar çıkartılmasını, yönetmelikler hazırlanmasını savunuyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz.” dedi.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 4.03.2022 Birleşim: 62 Ham Tutanak Sayfası:-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

HDP GRUBU ADINA ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. Tabii, zeytinle ilgili en güzel şiirler iki gündür söyleniyor burada. Ben de “Zeytin gözlüm sana meylim nedendir” şarkısını söylemek isterdim ama inanın sesim hiç güzel değil, vallahi kimse kalmaz burada. O yüzden burada bırakalım.

Tabii, işin şakası bir tarafa, konu ciddi arkadaşlar ve ben şuna inanıyorum ve deneyimlerimiz de onu gösteriyor en azından bu dönem içerisindeki vekilliğimiz esnasında. Bu yönetmelik kişiye özel çıkartılmış bir yönetmeliktir. Şimdi bunu nereden biliyoruz? Biz, Ekim 2020 tarihinde Maden Yasası’nda birtakım değişiklik görüşmesi yaptık ve orada Komisyonda görüşmeler yapılırken -zaten kamuoyunun yığınla tepkisi varken kanuna ve düzenlemeye- bir 6’ncı madde hikâyesi getirdi; meşhurdu o tarihte, şimdi dönüp hafızasını yoklayanlar hatırlar. Ve burada madenlik alanların komşu parsellere, ormanlık alanlara, zeytinliklere ve benzeri tarım alanlarına tesis kurulmasıyla ilgili bir maddeydi bu. Tabii, dedik ki: Ya, bu kadar tartışmanın arasında zaten diğer maddelerle ilgili yoğun bir kamuoyunda tartışma varken ne diye bunu getirdiniz filan. Kem küm derken işin arka planını araştırdık, meğer bir şirketin yani bir şahsın böyle bir sorunu varmış, o sorunu çözmek için kanuna madde koyuyorlar yani bir kişi için kanun çıkartıyoruz. Dedik: Bu olmaz ya, mümkünatı yok böyle bir şeyin yani ve biz bunu kabul edemeyiz ve akabinde yine kamuoyundaki tepkiler nedeniyle bu çıkartıldı.

Şimdi, bu yönetmeliğe de baktığınız zaman, yönetmeliğin içeriğine, muhteviyatına baktığınız zaman, bu yönetmelik de aynı bir kişiyi kapsayan bir yönetmelik. Demek ki bir kişinin böyle bir ihtiyacı var ve buna yönelik kanun çıkartılıyor ya da yönetmelik çıkartılıyor. Şimdi, şöyle bir anlayış var: Yani AKP iktidarı bu şekilde bakıyor meselelere. Yani kanunların kapsayıcılığı, toplumsallığı, geneli ilgilendirmesi falan, bunların hiçbirinin önemi yok. Ranta hizmet ediyorsa çıkara hizmet ediyorsa yandaşa hizmet ediyorsa kişiye özel kanun da çıkar, yönetmelik de çıkar. Zaten şöyle bir bakış açısı var AKP iktidarının: Devleti şirket olarak görüyor. Demedi mi zaten Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı “Ben şirket gibi yöneteceğim bu ülkeyi.” diye? Devleti şirket gibi gören anlayış şirketlerin talanı karşısında topraklarını, doğasını, ormanını, zeytinliklerini savunan halka karşı ülkenin polisini ve jandarmasını şirketlerin bekçisi olarak görüyor. Yasaların, Anayasa Mahkemesinin, idare mahkemesinin iptal ettiği yönetmelikler ve kanunlar karşısında milletvekillerini de şirketlerin vekili olarak görüyor. Niye? “Getiririm Meclise, nasıl olsa oradan çıkarırım eğer iptal edilirse.” diyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyurun.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Yani şirketlerin vekili olarak görüyor. Bu anlamıyla bu anlayışı tümden reddediyoruz arkadaşlar, tümden reddediyoruz. Biz, halkın vekilleri olarak şirketlerin değil, halkın çıkarları doğrultusunda kanunlar çıkartılmasını, yönetmelikler hazırlanmasını savunuyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz. Biz şirketlerin vekili değiliz, halkın vekiliyiz ve halkın vekili de olmaya devam edeceğiz. (HDP ve CHP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu