Hubyar & SıraçManşetTBMM Faaliyetleri

Hubyar Sultan Adına Pul Basılması Reddedildi

Kenanoğlu’nun Hubyar Sultan Adına ‘Pul Bastırma’ Talebine Skandal Red Kararı

16 Mart 2020 – 16:04 pirha.net
Kenanoğlu’nun Hubyar Sultan adına ‘Pul bastırma’ talebine skandal red kararı-VİDEO
16 Mart 2020 – 16:04

PİRHA- HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun Alevi pirlerinden Hubyar Sultan adına pul bastırmak istedi, ancak Meclis Postanesi Genel Müdürlüğü reddetti. Gerekçe ise Hubyar Sultan’ın Osmanlı’ya karşı yapılan Celali isyanlarında rol aldığı iddiası. Red kararına tepki gösteren Ali Kenanoğlu, bu konuda ısrarcı olacağını ve gerekli girişimleri sürdüreceğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyesi her milletvekiline tanınan “Pul basma” hakkını Hubyar Sultan anısına kullanmak isteyen HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’na Meclis PTT birimince red cevabı geldi.

Konuya dair açıklama yapan Kenanoğlu, red cevabının gerekçesini Hubyar Sultan’ın Celali isyanlarında rol oynamış, önderlik yapmasının gösterildiğini belirterek, şunları söyledi.

“Biz bunu kabul etmiyoruz. Netice itibariyle bu meclis Osmanlı Meclisi değil. Ayrıca Osmanlı’nın tarih boyunca Alevilere yönelik uyguladıkları zulüm ve katliamları siz onaylıyor musunuz? Hubyar Sultan anısına pul basmakta ısrarcı olduğumuzu ve sözlü verilen cevaplarını yazılı olarak vermeleri gerektiğini ifade ettik. Ayrıca şunu da söyledik: Hubyar Sultan Alevi toplumunun kabul ettiği bir Pir’dir ve yaşadığı coğrafyada saygı duyulan önemli bir şahsiyettir. Dolayısıyla biz bu gerekçeyi, mazereti kabul etmiyoruz. Hubyar Sultan adına pul bastırmak istediğimizi tekrar ettik.

PİRHA/İSTANBUL

 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu