KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Yargının durumunu görmek istiyorsanız Kobani Kumpas Davası’na bakın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda savcıların bağımsızlığını ortadan kaldıracak ve savcıları başsavcılara bağlayacak olan kanun teklifine ilişkin konuştu. Kenanoğlu konuşmasında Kobani Kumpas Davası’nı örnek göstererek yargının ve mahkemelerin geldiği kötü durumu ifade etti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 4 Tarih: 16.06.2021 Birleşim: 92 Ham Tutanak Sayfası:233-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Şimdi bu madde deminden beri tartışılan, esasında savcıların bağımsızlığını ortadan kaldıracak ve onları başsavcılara bağlayacak olan maddeye ilişkin bir değişiklik. Burada, hani iktidar sözcüsü, Grup Başkan Vekili konuşurken her eleştiri karşısında işte gelişmiş ülkelerdeki demokrasilere örnek olacak gelişmeler ve kanunlar çıkardıklarından filan bahsediyor ve bağımsız savcılardan bahsediyor. Şimdi, bağımsız savcı var mı, yok mu; şu anda Sincan’da test ediliyor. Ben başından beri Kobani davası duruşmasını izleyenlerden birisiyim, orada yargılamayı görseniz; sunulan iddianameyi, iddianamenin içeriğini, yargılama esnasındaki savcının yargılananlara karşı sorduğu soruları, yargılanan arkadaşlarımızın o iddianamede kendileriyle ilgili isnat edilen suçları nasıl yerle bir ettiklerini, savcının nasıl rezil olduğunu da orada çok net görürsünüz; âdeta talimatla, âdeta verilen emirle nasıl o iddianameyi oluşturduklarını görürsünüz. Aslında ortada bir iddianame de yok, emniyette hazırlamış, polislerin hazırlamış olduğu, ilgili birimde hazırlanan bir iddianame var; bu gelmiş savcının önüne, savcı bunu imzalamış; bundan ibaret. Hatta savcı konuya o kadar yabancı ki kendi özel başka baktığı davadaki bilgi notlarını bu iddianamenin içerisinde unutmuş ve iddianameye konu olmuş bu tutanaklar, oraya eklenmiş ve hâkim da bu iddianameyi kabul etmiş. Yani şu anda nasıl bağımsız bir savcılık makamı var, nasıl bağımsız bir mahkeme var görmek istiyorsanız gelin bu Sincan’daki Kobani duruşmasını izleyin.

Şimdi, savcı o kadar kontrolü kaybetmiş durumda ki orada suçladığı kişilerle ilgili iddianamede bir şey bulamayınca orada şu soruyu soruyor yargılanan arkadaşlarımıza: “Şu konuda ne düşünüyorsun?” “Bu konuda ne düşünüyorsun?” Sanki mübarek kahvede sohbet ediyor, hani birlikte çay içiyorlar da fikrini soruyor sanki. Yani suçlamalarla ilgili somut olan bir delil olmadığı için ancak ve ancak sadece düşünce sorup düşünce üzerinden bir suç üretmeye çalışıyor. Dün bütün bunlara rağmen dönemin MYK üyesi 4 arkadaşımız tahliye edildi çünkü haklarında iddianamede dahi somut bir şey yok ama dokuz aydır bunlar tutuklular içeride.

Şimdi, ne oldu bugün peki? Bugün oraya bir faşist güruh getirildi, o güruh izinle bizzat orada, koridorlarda gösteri yaptı, slogan attı ve hâkimi etkilemeye çalıştı. Bugün hâkim tahliye talepleriyle ilgili karar dahi veremedi.

Şimdi, her ne kadar kontrolden çıkan bir durum olursa sizin açınızdan hemen onu kontrol altına alacak mekanizmaları devreye sokuyorsunuz. İşte, bu maddede de savcılar ola ki sizin bilginiz dışında tavır sergilerse, sizin bilginiz dışında bir soruşturma başlatılırsa diye onları kontrol altına alıyorsunuz, yaşanılan durum bu.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu