Hubyar & Sıraç

Hubyar Sultan’ın üst soyu

Daha önce yayınladığımız belgelerde (  Hubyar Sultan’ın doğduğu köy ) Hubyar Sultan’ın bugün Tokat Almus Tozanlı vadisinde bulunan Değeryer köyünde doğup büyüdüğünü, dahası üst soyunun da bu köyden olduğunu yazmıştık.

Başbakanlık Osmanlı Arşiv Belgelerinde bulunan ve Değeryer köyüne ait olan Tapu Tahrir Defterlerinden 1455 – 1485 – 1520 – 1574 tarihli belgeleri incelediğimizde alttaki tablonun oluştuğunu görmekteyiz.

Hubyar Sultan’ın üst soyunun1380 li yıllarda doğduğunu tahmin ettiğimiz Musa isimli Ata ile başlatabilmekteyiz. Musa öncesi kayıtlar henüz ulaşabildiğimiz veya var olduğunu bildiğimiz kayıtlar değildir. O nedenle 1380 öncesini bilmemekle birlikte 1380 sonrası kayıtlarına düzenli olarak ulaşabilmekteyiz.

Bu kayıtlara göre; Hubyar Sultan’ın üst soyu ve amcazadelerindeki isimlerin Musa, Mesud, Emir, Mustafa, Aydın, Himmet, Bayram Hoca, Bünyad, Dursun Fakıh, Şeyh Ahmet, Yar Ahmet, Erzani, Adil, Şah Veli, Pir Sefa, Pir Ahmet, Pir Civan, Pirzade, Yar Ahmet, Ali isimlerinden oluşmaktadır. ( Ek: Soy şecere tablosu)

Ali Kenanoğlu

18.10.2016

Alikenanoglu.net

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu