ManşetTBMM Faaliyetleri

Karadeniz Bölgesinde Çıkan Orman Yangınları İle İlgili Soru Önergemize Bakanlıktan Yanıt Geldi

 

Kış aylarında Karadeniz bölgesinin değişik illerinde meydana gelen ellinin üzerindeki orman yangınları ilgili soru önergemize Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’den yanıt geldi.

 

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıda belirtilen soruların Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Yaz sıcakları nedeniyle veya operasyon bahanesi ise orman yangınlarına çok tanık olduk ama kış ayında hem de Karadeniz bölgesinde yangına ilk kez tanık oluyoruz.

Türkiye gerçeğinde yangından sonra orman alanlarının imara açılması sonucu dev otellerin villa inşaatlarının yükseldiğini çok gördük. Bu nedenle her yangın olayında kuşkularımız yenileniyor. Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Rize, Trabzon, Giresun ve Ordu dağları alev içinde kaldı. 69 ayrı yangından söz ediliyor. Bir değil, üç değil. Bu kadar yangının aynı anda olması tesadüf olamaz. Bu konuda “lodos”, “kuraklık”, “sıcak” gerekçesi yanında üreticilerin bahçelerindeki otları ve küçük dalları yakmalarını mı gerekçe yapılacak. Yetkililerin “tahmini” açıklama hakları olamaz.

Bölge halkı, maden işletmelerinin köstebek yuvası gibi her tarafta patlaması nedeniyle endişe içerisindedir. Karadeniz Bölgesi’nin ekolojik yapısını değiştiren HES’ler, taş ocakları ve özellikle de maden işletmelerinin artırılması iklim değişikliğini hızlandırmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde bu aylarda yağışın olmaması iklim değişikliğinin de bir göstergesidir.

Bütün bunların ışığında;

1- Bu kadar yangının aynı anda olması bir tesadüf müdür?

2-​Yangınlarda sabotaj olma iddiaları konusunda bir soruşturma var mıdır?

3- Bu yangınlarda İklim değişikliğinin etkisi araştırılmakta mıdır?”

4- Yeni yangınların olmaması için ne gibi acil önlemeler alacaksınız? 

 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu