ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Aktrol Hesapları Kim Yönetiyor?

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, sosyal medya platformu Twitter’ın, Türkiye’de açılan ve AKP’ye destek verdiği raporlanan 7 bin 340 “sahte devlet bağlantılı enformasyon operasyonu yapan” hesabı kapattığını duyurması üzerine, bu hesapların kimler tarafından yönlendirildiği ile ilgili yanıtlanması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

 

Aşağıda belirtilen soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

 

 

Sosyal medya platformu Twitter, Türkiye’de açılan ve AKP’ye destek verdiği raporlanan 7 bin 340 “sahte devlet bağlantılı enformasyon operasyonu yapan” hesabı kapattığını duyurmuştur.

Twitter, ilgili verileri Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü(ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi(SIO) ile yaptığı işbirliği aracılığıyla kamuya açıklamıştır. Paylaşılan verilere göre Twitter; Çin, Rusya ve Türkiye’de bu tür faaliyetler gösteren toplam 32 bin 242 hesabı kalıcı olarak sildiğini bildirmiştir.

Yapılan açıklamaya göre Twitter’ın, 2020’nin başında Türkiye’de yaşayanları hedef alarak bilgi yayan ve “orijinal içerik” üretmeyen, farklı hesaplardan oluşan ağlar tespit etmeye başladığı, hesapların teknik göstergeleri ve yaptığı paylaşımlar üzerinde yapılan analiz sonucunda AKP’nin söylemlerini yaymaya çalıştıkları ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “çok ciddi” destek verdiklerinin görüldüğü, yapılan teknik incelemelerde bahsi geçen ağların AKP Gençlik Kolları ile bağlantılı olduğu ve bilgi yaymak için sahte hesapların yanı sıra bilgisayar korsanlığı gibi yollarla ele geçirilmiş birçok çalıntı hesap kullanıldığını da gösterilmiştir.

SIO’nun yaptığı incelemeye göre bu 7 bin 340 hesabın oluşturduğu ağ yaklaşık 37 milyon paylaşım yapmış ve yapılan paylaşımlarda AKP övülürken, başta Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve diğer muhalefet partileri sıkça eleştirilmiştir.

Stanford raporunda, AKP’nin 2013’teki Gezi eylemleri sırasında sosyal medya üzerinden kamuoyu düşüncesini şekillendirmesi ve muhaliflere karşı çıkması için 6 bin kişiyi işe aldığını da aktarmaktadır. Stanford Araştırmacıları, “AK Troller” adlı bu grubun sıklıkla gazetecileri, politikacıları ve muhalifleri hedef aldığı ifade etmektedir.

Söz konusu inceleme raporlarında, birçok uydurma karakter tespit edildiği, bu hesapların hepsinin aynı gün, benzer isimlerle açıldığı, silinen hesaplan arasında AKP’yi övmek için kullanılan ve tek bir merkezden yönetilen çalıntı hesaplar bulunduğu, engellenen hesaplar arasında bazı muhalif hesapların da bulunduğu, Twitter’a göre bu hesapların bahsi geçen şebeke tarafından çalındığı için silindiği açıklanmıştır.

Bu hesaplardan atılan tweetler; HDP’yi eleştiriyor, partiyi teröristlik ve sosyal medya operasyonları yapmakla suçluyor, 2017 Anayasa Referandumunun yapılmasına destek veriyor, Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı askeri müdahaleye verilen desteği arttırmayı hedefleyen paylaşımlar yapıyor, Türkiye’nin 2019’un Ekim ayında Suriye’nin kuzeydoğusuna yaptığı operasyonun uluslararası kamuoyunda meşru görülmesini sağlamayı hedefleyen İngilizce paylaşımlar yapıyor, bazı politika reformları yapılması için hükûmete baskı yapıyor, bunlar arasında KYK borçlarının silinmesi, eski memurların emeklilik yaşının düşürülmesi gibi taleplerde bulunuyor, Türkiye’yi Suriyeli sığınmacıları kabul ettiği için överken, Batı’nın konuyla ilgili politikalarını yeriyor,

Düzenli etkileşim kurulan hesaplar arasında, AKP’nin resmi Twitter hesabı ‘@AKparti’, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ‘@tcbestepe’, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ‘@BeratAlbayrak, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ‘@abdulhamitgul’ ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘@06melihgokcek’ olduğuna da dikkat çekilmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Türkiye’nin imajına yönelik dünya çapında yayımlanan bu rapor ile ilgili olarak İletişim Başkanlığınca bir işlem başlatılmış mıdır?
  2. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bu hesaplarla ilgili bilgi sahibi midir?
  3. Bu hesaplar üzerinden kamyonunda yaratılan algı operasyonları ile ilgili ne tür tedbirler alınmaktadır?
  4. Cumhurbaşkanlığının, Bakanların isimleri kullanılarak açılmış bu sahte hesaplara neden müdahale edilmemektedir?
  5. Bu hesapların İletişim Başkanlığının yönlendirilmesi ve desteklenmesi ile kullanıldığına dair iddialar doğru mudur?
  6. İktidar karşıtı siyasetçiler, aydınlar, sanatçılar tarafından paylaşılan twetlerin altına aynı anda binlerce, küfür, hakaret, tehdit mesajlarının bu hesaplar üzerinden gönderilmesi bir tesadüf müdür?
  7. Bu hesapları kullananlar ve yönlendirenler hakkında hukuki bir işlem başlatılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu