Haberler

Kenanoğlu: Bu kaymakama haddini bildirmek Alevi toplumunun boynunun borcu olsun

PİRHA: Milletvekili Ali Kenanoğlu, Nazımiye Kaymakamının, Sinan Kırmızıçiçek’i tehdit etmesini sert sözlerle eleştirdi. “Bunlar Süleyman Soylu’nun kaymakamları” diyen Kenanoğlu “Bu ülkede birçok kıyım ve yıkım oldu. Bütün bu kıyım ve yıkımların tamamında aynı cümle ‘Devletin gücünü göstereceğiz’ sözü kullanıldı” dedi.

Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan, Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’i “Kanunsuzluk, usulsüzlük kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü” sözleriyle tehdit etti. Kaymakam Tutkan’ın sonraki aşamada elinde silah olan kişilerle birlikte çekilen fotoğrafını paylaşması tepkileri de beraberinde getirdi.

“Bütün kıyımlarda ‘devletin gücünü göstereceğiz’ denildi”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Kaymakamın paylaşımını gördüğümde dehşete düştüm” diyerek yapılanları eleştirdi. Kaymakam Tutkan’ın derhal görevden alınması gerektiğini belirten Kenanoğlu, konuya ilişkin şu yorumu yaptı:

“Cemevleri en nihayetinde bir dernek ya da vakıftır. Bu anlamıyla statüsü gereğince mutlaka İçişleri Bakanlığı’nın bir birimine zaten bağlıdır. Yasal olarak bir yanlış mı yapmışsınız, bir yolsuzluk mu söz konusu, bunların hepsinin kanunda yeri vardır. Dernekler Masası eliyle bunların denetlenme hakkı da vardır. Ancak burada bütünüyle kaymakam açıkça cemevi yöneticisini tehdit ediyor. ‘Size devletin gücünü göstereceğiz’ diyor. Bu ülkede birçok kıyım ve yıkım oldu. Bütün bu kıyım ve yıkımların tamamında aynı cümle ‘Devletin gücünü göstereceğiz’ kullanıldı. Devletin gücü kanundur, devletin gücü hukuktur. Sen kanun ve hukuku terk ederek elinde silahlarla yanına silahlı güvenlik görevlerini alıp, gerçi onların da ne oldukları belli değil, neyin gücünü göstermeye çalışıyorsun? Kimi tehdit ediyorsun? Alevi toplumu bu tehditleri yemez. Bu kaymakama haddini bildirmek Alevi toplumunun boynunun borcu olsun. O Kaymakam görevden alınacak ya da istifa edecek. Çünkü açıkça bir kanun gücünden bahsetmiyor; başka türlü, hukuksuz bir güçten bahsediyor. Bunlar Süleyman Soylu’nun kaymakamları. Aynı sahipleri nasıl davranıyorsa kendileri de böyle davranıyor. Yani ‘Hukuk sonradan gelir, biz tehdidimizi yapalım, yakalım, yıkalım, öldürelim, bir yerlerini kıralım, nasıl olsa hukuk arkamızdan gelir’ söylemidir bu. Bu anlamıyla derhal bu kaynak kaymakam görevden alınmalıdır. Biz de mecliste bu konu ile ilgili gerekli bütün işlemleri yapacağız ve bu Kaymakamın haddinin bildirilmesi gereken ne varsa yapacağız.”

Eren Güven/Ankara

Kaynak: PİRHA

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu