Röportajlar

Kenanoğlu’ndan YTB’nin ‘Avrupa’da Alevilik’ toplantısına tepki: Suç işliyorlar!

PİRHA: Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) da katılımıyla Dersim’de düzenlenen “Avrupa’da Alevilik” konulu toplantıya HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu tepki gösterdi. Kenanoğlu, “Alevilerin, Avrupa’da elde ettiği kazanımlar Türkiye yönetimini tedirgin etmiş durumda. Kazanımların önünü kesmek için bir çaba içerisindeler ama bir Alevi hakikati var. Hakikatlerin karşısında yalan her zaman kaybeder” diye konuştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), geçtiğimiz günlerde Dersim’de “Avrupa’da Alevilik” konulu bir toplantı yaptı.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, YTB Başkanı Abdullah Eren, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek de katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Dersim’de gerçekleştirilen toplantıyı PİRHA‘ya değerlendirdi.

“TİKA, Alevi köylerinin sünnileştirilme çalışmalarının içinde”

“Bu noktada özellikle TİKA’nın işin içinde olduğunu görüyoruz” diyen Kenanoğlu, TİKA’nın Avrupa’daki faaliyetlerine değindi. Kenanoğlu şunları söyledi:

“TİKA’nın faaliyetlerini 2015 yılında Balkanlarda bizzat yerinde görmüştüm. Oradaki Alevi köylerini, dergahlarını dolaştık. Bütün hepsinde TİKA’nın, Türkiye’de Diyanet’in yürütmüş olduğu faaliyetleri yaptığını gördük. TİKA, orada Alevi dergahlarını satın alma ve oraları cami yapma şeklinde bir proje yürütüyor. Birçok yerde de kamu arazilerini devletten TİKA satın almış.

Çünkü Makedonya Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında sanırım bir anlaşma çerçevesinde TİKA’nın önü açılmış. Bu kapsamda da TİKA orada çok ciddi şekilde Alevi ve Bektaşi köylerini dönüştürmeye, sünnileştirmeye yönelik bir faaliyet yürütüyor. Başta Harabati Dergahı olmak üzere birçok Alevi köyünde de bu tür sünnileştirme çalışmalarının TİKA bizzat içerisinde.”

“Alevilerin, kazanımlarından endişe duyuyorlar”

Kenanoğlu TİKA faaliyetlerini, Alevilerin Avrupa’da mücadeleyle elde ettikleri kazanımlara karşı gösterilen bir çaba olarak ifade ederken; “Avrupa’ya yönelik bir hamle geliştirmeye çalışıyorlar. Çünkü Avrupa’da Alevilik yasal olarak kabul edilmiş durumda. En son Almanya Parlamentosu’nda kabul edildi. Birçok eyalette ve ülkede Alevilik bağımsız bir inanç olarak kabul ediliyor. Diğer inançlarla eşit statüde yer ediniyor devlet nezdinde.

Devlet diğer inançlara ne hak tanıyorsa Alevilere ve cemevlerine aynı hakkı tanıyor. Böyle bir gelişme var. Bu gelişme Türkiye yönetimini tedirgin etmiş durumda. Çünkü onlar, bu işin Avrupa’da bu hale gelmiş olmasını yani Avrupa’nın Aleviliği ve ibadethanelerini tanıyor olmasını kendileri açısından yani anavatanda yaşayan Alevilerin bu hakları talep etmesinin önünü açacağının, taleplerin yükseleceğinin de endişesini duyuyor.

Bundan kaynaklı olarak da Avrupa’daki Alevi kurumlarının altını boşaltabilmek için -çünkü bunu Avrupa’da Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu‘na bağlı cemevleri ve kurumları bu mücadeleyi yürüttüler ve bu kazanımları elde ettiler.- Dolayısıyla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu başta olmak üzere Avrupa’daki federasyonların ve ona bağlı cemevlerinin, Alevi kültür merkezlerinin altını boşaltmak için bir asimilasyon çalışması yürütüyorlar” diye konuştu.

“Gri pasaportlu dedelerin anlattığı Diyanet’in, AKP’nin İslam’ı” 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurt dışına gönderilen Alevi dedelerine de değinen Kenanoğlu, “Bu çalışmayı da daha önce “gri pasaportlu dedeler” diye tabir ettiğimiz dedeler hamlesiyle başlattılar. Buradan dede gönderip onları orada Alevi toplumu içerisinde değiştirmeye, dönüştürmeye çabaladılar. Bu dedelere sorulduğu zaman “Biz oraya İslam’ı anlatmaya gidiyoruz” diyorlardı. Dolayısıyla “İslam’ı anlatmaya gidiyoruz” cümlesinin altında Diyanet’in, devletin, AKP’nin İslam’ı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bundan kaynaklı olarak bunun bir asimilasyon çalışması olduğunu da biliyoruz. Görüyoruz ki TİKA bu işi daha da ciddiye almış ve Dersim’de bununla ilgili bir toplantı düzenlemiş. Hem üniversite hem de yandaş gördükleri kimi Alevi kanaat önderleriyle strateji belirlemeye çalışmışlar. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyet’i Devleti’nin TİKA aracılığıyla Avrupa’ya yoğun bir faaliyet gösterebileceğini görüyoruz. Özellikle bu yıl içerisinde Almanya’da elde edilen kazanım, biliyorsunuz Alevilik bağımsız bir inanç olarak Almanya’da resmi olarak kabul edildi. Bunun karşısında bir hamle yürütmeye çalışıldığı anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

“Alevilikle ilgili politikalara ilk önce Dersim’den başlıyorlar”

Kenanoğlu, bu tarz toplantıların devam edeceğini söylerken; son olarak şöyle konuştu:

“Alevilikle ilgili hangi politikayı uygulayacaklarsa bunu önce Dersim’den başlatıyorlar. Avrupa’daki Alevi kazanımlarının önünü kesmek için bunu yaygınlaştıracaklar. Bütün bunlara devletin parasını boşuna harcamasınlar. Çünkü harcadıkları para Alevilerin de vergileriyle oluşan paradır. Alevileri bu kadar sünnileştirmek, şiileştirmek, asimile etmek üzerine para harcayacaklarına, Alevi gerçeğini kabul etseler çok daha rahat ederler.

Hakikatlerin karşısında yalan her zaman kaybeder. Bir Alevi hakikati var. Bunların yalanları hiçbir zaman hakikate egemen gelemez. Çabaları da nafiledir. Yazıktır bu toplumun parasına puluna. Bir taraftan da suçtur yaptıkları. Çünkü bir asimilasyon çalışması yürütüyorlar ve asimilasyon insanlık suçudur. Bir an önce bu çalışmalardan vazgeçmelidirler.”

Barış KOP / PİRHA


Kaynak: PİRHA

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu