Röportajlar

Kenanoğlu’ndan Aydınlık’a tepki: Dezenformasyonla HDP’li siyasetçiler hedef gösteriliyor

PİRHA: Aydınlık Gazetesi’nin Kobane davasına ilişkin CAN TV’de katıldığı programdaki sözlerini hedef gösterdiği HDP Milletvekili Kenanoğlu, “Bu dava esasında IŞİD’e karşı tutum almayı da yargılayan bir duruma evrilmiş durumda. Şu anda IŞİD’e karşı protestolardan kaynaklı olarak bir dezenformasyonla HDP ve HDP’li siyasetçiler hedef gösteriliyor” dedi. Kenanoğlu, söz konusu gazeteye Aleviler adına konuşan şahısları da Alevi hassasiyetine inmeleri için çağrıda bulundu.

Aydınlık Gazetesi bugünkü “HDP’nin Kobani çağrısına Alevi önderlerinden yanıt: Mevzimiz Cumhuriyet ve Atatürk” başlıklı haberiyle geçtiğimiz gün CAN TV’de yayımlanan Can’dan Bakış programına konuk olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu‘nun açıklamalarını hedef gösterdi. Haberde, Ali Timurtaş Özmen adlı şahısla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi’nin eski Başkanı Hasan Karasoy‘un açıklamalarına yer verilirken, isim verilmeden CAN TV de “Merkezi Almanya’da bulunan, PKK/HDP’ye yakın Alevi kurumlarının bir kanalı” ifadeleriyle hedef gösterildi.

Kenanoğlu, habere konu olan programda, Kobane davasını takip etmeleri için Alevi kurumlarına çağrıda bulunarak, “Örneğin Alevi kurumlarının bir haftayı Kobane haftası yapıp, IŞİD’i lanetlemeleri, IŞİD’e karşı mücadele edenleri, IŞİD’i yenilgiye uğratanları desteklediği için yargılanan insanlara destek olmaları çok anlamlı olur” diye konuşmuştu.

Aydınlık’ın haberine ilişkin PİRHA‘ya açıklamalarda bulunan Kenanoğlu, “Şu anda IŞİD’e karşı protestolardan kaynaklı olarak bir dezenformasyonla HDP ve HDP’li siyasetçiler hedef gösteriliyor” dedi.

“IŞİD’e karşı tutum almak yargılanıyor”

CAN TV‘deki programda IŞİD’e dair konuştuğunu belirten Kenanoğlu, şunları söyledi:

“Buradaki konu IŞİD gibi cani bir örgütün, demokrasiyi, laikliği, inançların özgürlüğünü savunan Kobane halkına ve oradaki Kürt yönetimine karşı saldırısı üzerine oluşmuş protestolardı. Kobane protestoları ve IŞİD’e karşı duyarlılık geliştirilmesi konusunda yapılmıştı. Şimdi burada ilginç olan şu. Yaptıkları haberde şunu söylemiştik: Kobane protestolarından kaynaklı olarak şu anda HDP’li yöneticiler Sincan’da yargılanıyorlar. İki yıldır da arkadaşlarımız tutuklu durumda. Dolayısıyla bu dava bir taraftan da esasında IŞİD’e karşı tutum almayı da yargılayan bir duruma evrilmiş durumda. Davanın kendisi de bu halde.

IŞİD’i protesto etmek, IŞİD’e karşı demokratik tepkilerini göstermek yargılanıyor bir taraftan da. Bunun karşısında IŞİD’in o dönemdeki açık tehdit ettiği yapılardan birisi de Alevi kurumlarıydı. Zaten IŞİD’in fikriyatının Alevi toplumuna tehdit olduğunu zaten biliyoruz. Demokrasiden, laiklikten ve IŞİD zihniyetine ters bir noktadan yaşam sürdüren ve farklı inanca sahip olan Alevilerin hem Suriye hem Türkiye hem de Irak’ta her tarafta hedef olduğunu biliyoruz. O dönemi hatırlarsak IŞİD, otobüsleri, kamyonları durdurup; onlara çeşitli İslami sorular sorar, bilmeyenlerin de kafasını keserdi. Ama Alevilere bu soruların hiçbirini sormazdı. Eğer Alevi iseniz doğrudan kafanız kesilirdi. Yani bu uygulamaları da hatırlatalım biz arkadaşlara burada.

“Dezenformasyonla HDP ve HDP’li siyasetçiler hedef gösteriliyor”

Aydınlık’ta yayımlanan haberin başlığına da değinen Kenanoğlu, “Mevzimiz Cumhuriyet ve Atatürk” diyor. Şimdi konunun Cumhuriyet ve Atatürk’le alakasını nereden ve nasıl oluşturmuşlar anlamadım. Çünkü biz burada cumhuriyete ve Atatürk’e herhangi bir söz etmiyoruz. Diyoruz ki şu anda IŞİD’e karşı protestolardan kaynaklı olarak bir dezenformasyonla HDP ve HDP’li siyasetçiler hedef gösteriliyor. Esasında tavrımız IŞİD’e karşıdır. Buradan kaynaklı olarak Alevi kurumlarının buraya destek vermesini arzu ederiz, dedik. İkinci olarak da buraya konuşan “Alevi önderi” diye ifade edilen kişilerle ilgili de şunu söyleyeyim. Yani hassasiyetleri Alevilik olsun. Alevi kanaat önderliği böyle bir şeydir. Alevi kanaat önderliği, Alevilik hassasiyeti üzerinden meseleye bakar” dedi.

“HDP Alevilerin hakkını savunan tek partidir”

Kenanoğlu, HDP’nin Alevilik sorununu dile getiren tek parti olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Eğer HDP’ye tepkililerse şu anda parlamentoda Alevilerin hakkını savunan tek partidir HDP. Geçen sene bütçe görüşmelerinde Alevilerle ilgili bütçede kimlerin, nasıl konuştuklarının detaylı bir dökümünü de çıkarttım. Yani çok net bir şekilde de şunu söyledim: Mecliste HDP yoksa Alevilik de yok. Şimdi durum buyken, bu arkadaşlar eğer kendileri kanaat önderleriyseler meseleye Alevilik hassasiyetiyle bakıp, HDP’nin Alevi toplumu üzerinde yürütmüş olduğu hak mücadelesini parlamentoda dile getiren tek parti olduğunu görmeleri gerekiyor. Eğer bunu görmüyorlarsa demek ki bu arkadaşlarımızın Alevilik diye bir dertleri yok. Cumhuriyeti nereden ele alıyorlar? Atatürk’e nereden bakıyorlar? Onu ben bilemem tabii ki. Onların kendi dertleridir. Ancak biz de Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik ve laik bir ülke olması konusunda mücadele yürütüyoruz ve bu mücadelede de Aleviler cephesinden Alevilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini parlamentoda konuşuyoruz ve bunu konuşan da tek partiyiz. Arkadaşlara buradan bir hatırlatma yapalım: Kanaat önderleriyseler eğer ben bilmiyorum kendilerini; Alevi toplumu içerisinde yaşayan birisi olarak eğer böyle bir iddiaları varsa öncelikle Alevi hassasiyetine inmeleri gerekir.”

Barış KOP / İSTANBUL

Kaynak: PİRHA

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu