Konuşmalar

Kenanoğlu, Çanakkale Kirazlı’daki Ağaç Katliamını Bir Kez Daha Meclis Gündemine Taşıdı

Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü’nde Doğu Biga Madencilik A.Ş. tarafından kurulan altın maden ocağının ÇED raporunda madenin kurulması işlemleri kapsamında 45.000 ağacın katledileceği belirtilmiş fakat 195.000 ağacın kesildiği geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. 

Dün (16.07.2019), Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesiyle konuyu meclis gündemine taşıyan HDP İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu, TBMM Genel Kurul faaliyetleri kapsamında gerçekleştirmiş olduğu kürsü konuşmasıyla konuyu bir kez daha meclis gündemine taşıdı.“Çanakkale’de merkeze bağlı Kirazlı köyünde Kanadalı Alamos Gold firmasının yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından kurulan bu altın madeni sahasında şu ana kadar 195 bin ağaç katledilmiş. ÇED raporunda 45 bin ifade ediliyor ama şu anda bunun 4 katı geçilmiş durumda. Altın maden havzasında birbirinden farklı 283 bitki ve 186 farklı hayvan türü yaşıyor ve aynı zamanda burası, bu Kirazlı maden sahası 180 bin insanın su ihtiyacının karşılandığı Atikhisar Barajı ve çok sayıda yer altı, yer üstü su kaynaklarının olduğu bir havzadır. Siyanürle altın çıkarılması ya da çıkarıldıktan sonra siyanürle ayrıştırılması meselesi de bu havzadaki bütün su kaynaklarının kirlenmesine neden olmaktadır, bunu birçok örneğiyle biliyoruz.
Şimdi, biz Maden Kanunu’nu konuşurken Komisyonda şöyle bir tartışma geçmişti, Altın Madencileri Derneği Başkanı şu ifadeyi kullandı, dedi ki: “Arama faaliyetlerinin alan olarak sadece binde 3’ü orman alanını kapsıyor.” Yani şöyle değerlendirebiliriz: Çıkarılan altının sadece binde 3’ü orman alanından çıkarılan altınmış. Ben de şunu söyledim: “Peki, o zaman, madem öyle, binde 3’ünü de çıkarmayıverin yani bu da kalsın.” Hani, hepsini, topraklarımızın altındaki bütün madenleri çıkaracağız diye bir zorunluluk mu var? Ormanı yok etmek, yaşam alanlarını yok etmek, talan etmek pahasına binde 3’lük kısım eğer oradan çıkarılıyorsa, bırakın o da kalsın yani buna mecbur muyuz? Ama kafa başka bir şeye çalışıyor. O ormanı tahrip etme adına binde 3’lük kısmı da çıkarmayı kafaya koymuşlar ve iktidar da buna onay veriyor, yapılan bütün uygulamalar da bu şekilde.
Tabii, burada, Çanakkale bölgesinde körfez etrafındaki dağ zincirleri yani Balıkesir’in Madra Dağlarından başlayarak Kaz Dağları zincirleri Çanakkale’ye kadar bir bütün olarak tahrip ediliyor ve çok sayıda hem mermer ocakları hem de altın arama ve diğer maden aramalarıyla bu bölge çok önemli bir tahribat altında.”


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu