Soru Önergeleri

Kenanoğlu’ndan Çevre Bakanlığı’na: Koruma altına alınan Kızılırmak Kuş Cenneti’ne tesis yapılmasına neden izin verilmektedir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, koruma altında bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından tesis yapılmak istenmesini Meclis gündemine taşıdı. 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan 56 bin hektar alana sahip deltanın Türkiye’de var olan 486 kuş türünden 359’una ev sahipliği yaptığını belirten Kenanoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde “Samsun Kuş Cenneti Deltasına konaklama tesisi yapmak isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi hakkında Çevre Kanunu uyarınca inceleme başlatılacak mıdır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat KURUM tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Samsun’un 19 Mayıs ilçesi Yörükler Mahallesinde, Kızılırmak’ın denize döküldüğü Kuş Cennetine AKP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından butik otel yapılacağı iddiası kamuoyuna yansımıştır.

2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınan 56 bin hektar alana sahip, Türkiye’de var olan 486 kuş türünün 359’unun yaşadığı Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilerek, araç girişine ve piknikçilere kapatılmıştır.

Avrupa Kuş Alanları Envanterindeki en önemli 4 kriterden 3’üne sahip olan, dünyada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan 24 kuş türünün 15’inin görüldüğü kuş cennetinde, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle koruma altına alındıktan 4 ay sonra yangın çıkmıştır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bölgede yaptığı araştırmada, yaklaşık 2 bin dönüm alanın zarar gördüğü yangının kasıtlı olarak 3 ayrı noktadan çıkarıldığı tespit etmiştir. Yanan alanın imara açılacağı söylentileri üzerine Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu bölgenin yerleşime açılması kesinlikle söz konusu değil. Bakanlıklarımızla birlikte yürütülecek olan çalışmalar sayesinde yanan bölge doğal sürecinde eski vasfını yeniden kazanacaktır” diye konuşmuştur.

Ancak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Şubat ayı meclis toplantısında Kızılırmak Deltası’nda konaklama ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Kuş Cenneti’nin o bölgede, özellikle Milli Emlak’a ait olan yerler var. Kuş Cenneti’nde son dönemde ziyaretçi sayısında çok büyük artış söz konusu oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı sağ olsun bizi destekliyor. Oraya gelenlerin ve bilimsel araştırma yapanların konaklamasına yönelik, doğal malzemelerle oraya uyum sağlayacak, restoranı ile birlikte güzel bir konaklama tesisi yapma düşüncemiz var. Doğru proje ile yönetim olarak böyle bir çalışmamız var. Bu konuda işletmecilik ve yatırımcılık çok önemli. Bildiğiniz yatırımcı varsa bir proje ile ihaleye çıkma noktasındayız. Meclis üyelerine duyurulur” ifadelerini kullanmıştır.

Kızılırmak Kuş Cenneti Deltası, koruma altında olan bir alandır. Bir çivi bile çakılmaması gerekir. Burası yerleşik olarak yaşayan kuşların yanı sıra göçmen kuşlarında uğrak noktasıdır. Deltaya bir otelin yapılması halinde, insan ve araç sayısı artacak, gürültü çoğalacak, atık maddeler artacak ve kuşlar zamanla oraya gelmeyecektir. Kuş Cennetinde bir otel ya da herhangi bir yapıya ihtiyaç olmadığı gibi araştırma yapan veya kuş gözlemlemeye gelen kişilerin orada bir otel yapılması talebi de yoktur.  Eğer, kuş cennetine ilginin arttırılması isteniyorsa, otel ilçe merkezine ya da delta sınırları dışında yapılabilir.

Bütün bunlara göre;

1- Koruma altına alınan Samsun Kızılırmak Kuş Cennetine otel vb. tesislerin yapılmasına neden izin verilmektedir?

2- Kuş cennetinde gözlem yapmaya gelen araştırmacıların konaklama ihtiyacını giderecek başka alan yok mudur?

3- Samsun Kuş Cenneti Deltasına konaklama tesisi yapmak isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi hakkında Çevre Kanunu uyarınca inceleme başlatılacak mıdır?

4- Samsun Kuş Cenneti Deltasının çok kısa bir süre içinde yok olmasına sebep olabilecek bu karardan vazgeçilecek midir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu