Haberler

Kenanoğlu’nun 2 Temmuz Madımak Katliamı tutanak talebine TBMM’den ret!

2 Temmuz Madımak Katliamı‘na ilişkin Meclis tutanaklarını talep eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu‘na Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı’ndan ret kararı geldi.

Kenanoğlu’nun Madımak Katliamı tutanaklarını talep ettiği dilekçesine TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı tarafından verilen yanıtta söz konusu belgelerin bir arşivci eşliğinde, aslı ya da herhangi bir kopyası alınmadan incelenebileceği belirtildi. Kenanoğlu’na yapılan yazılı açıklama tutanakların “kişilik ve özel yaşama ilişkin bilgiler içeren arşiv belgeleri” ve “gizli ve çok gizli niteliğinde haiz arşiv belgeleri” kapsamında olduğu aktarıldı. 01.10.2022 tarihli ve 2022/4 sayılı TBMM Kütüphane ve Arşiv Kurulu Kararı‘nda TBMM Başkanvekili Isparta vekili Süreyya Sadi Bilgiç, TBMM İdare Amiri Gaziantep vekili Ali Şahin, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanı Muaz Ayhan Işık‘ın imzası var.

Konuya ilişkin yasaklama kararının hukuksuzluğuna dikkat çeken Kenanoğlu, “Cumhuriyet tarihindeki Alevi katliamlarının TBMM’de nasıl görüşüldüğünü araştırıyoruz. Bu kapsamdan 2 Temmuz Madımak Katliamı’na ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu tutanaklarını almak istedik. Söz konusu tutanak belgelerini ilk olarak sözlü şekilde talep ettik ancak verilmedi. Dilekçe vermemiz gerektiği söylendi, biz de bunun üzerine TBMM Genel Sekreterliğine yazılı bir başvuru yaptık. Fakat şimdi de yeni bir engelleme ve yasakla karşılaştık” dedi.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu