ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, PTT Çalışanları Virüse Karşı Savunmasız Bırakılıyor

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Covid-19 salgınında vaka sayıları hızla artarken, salgında ev ev gezen; binlerce kişiden gelen postalarla uğraşan, veznelerde yüzlerce insanla temas etmek durumunda kalan PTT emekçilerinin virüse karşı savunmasız bırakılması nedeniyle yanıtlanması istemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen soruların Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

                                                                                                                     

 

Covid-19 salgınında vaka sayıları hızla artarken bu durum PTT emekçileri arasında da farklı değildir. Salgında ev ev gezen; binlerce kişiden gelen postalarla uğraşan, veznelerde yüzlerce insanla temas etmek durumunda kalan PTT emekçileri virüse karşı savunmasız bırakılmaktadır.

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre, her gün onlarca PTT emekçisinin koronavirüse yakalandığı için net rakamlara ulaşılamadığı, son yapılan taramalarda sadece İstanbul’da 450’nin üzerinde pozitif vaka olduğu belirtiliyor. 18 Eylül’de İstanbul’da 360 vaka olduğu tespit edilirken, bu sayının akşama kadar 450’yi bulduğu belirtilmektedir.

Artan vakalardan dolayı sürekli bir şubelerin karantinaya alındığı, pozitif vaka sayısının değişken ve artan olduğu, İstanbul’da nüfus yoğunluğundan dolayı daha çok artışın yaşandığı, Giresun’da bir PTT şubesi hem kapatıldığı, Ankara’da yine bir şubenin kapatılıp karantinaya alındığı, Burdur’da da yeni kapatılan şube olduğu belirtilmektedir.

Edinilen bilgilere göre; illerde faaliyet gösteren başmüdürlerden bazılarının salgın yokmuş gibi davrandıkları, mesela Samsun posta işleme merkezinde 7 PTT emekçisinin Covid-19 olduğu, ancak, başmüdürlüğün bırakın diğer çalışanlara test yaptırmayı ya da diğer çalışanları karantinaya aldırmayı, hiçbir önlem almadan şubeyi çalıştırmaya devam ettiği belirtilmektedir.

PTT Genel Müdürlüğü’nün Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nin uygulamasında net bir karar alamadığı bu nedenle de salgına karşı alınan tutumun illerdeki müdürlere göre değiştiği, illerdeki müdürlerin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ni kendilerine göre yorumladığı, kronik hastaları çalıştıran başmüdürler olduğu, İzmir Başmüdürlüğü, Elazığ Başmüdürlüğü, Zonguldak’ta kalp, şeker hastası ve yüzde 46 engelli emekçilerin çalıştırıldığı, diğer yerlerde de bir standartın olmadığı,  personel yetersizliğinin devam ettiği, personelin bazı illerde 3 gün bazı illerde 2 gün çalıştırıldığı gibi düzensiz çalışma biçimlerinin uygulandığı aktarılmaktadır.

Şu anda da vaka sayılarının hızla arttığı bir dönemde hala olağan çalışma şekline devam edildiği, salgınının görmezden gelindiği, koruma malzemelerinde eksikliğin devam ettiği, Haziran ayında gönderilen koruma malzemelerinin bile gerisine düşüldüğü, maske olsun, dezenfektan olsun yetersizliğin yaşandığı belirtilmektedir.

Günde onlarca eve uğramak zorunda kalan risk grubundaki Postacıların vicdanen de rahat olmadıkları, virüsü yayan olmak istemedikleri dikkate alınarak, hem kendileri hem halkın sağlığı için acilen gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır

Bu bağlamda;

  1. PTT Genel Müdürlüğü işyerlerinde tarama yapmakta mıdır?
  2. Vatandaş ile hem şubelerde hem de dağıtımda yüz yüze gelmek zorunda kalan PTT çalışanlarının ekstra korunması için ne gibi önlemler alınmaktadır?
  3. Cumhurbaşkanlığı genelgesine rağmen kronik hastalar neden çalıştırılmaktadır?
  4. PTT çalışanlarına özellikle dağıtımda çalışanlara hangi aralıklarla test yapılmaktadır?
  5. Koruyucu ekipmanlar, maske ve dezenfektan ihtiyaçları hangi aralıklarla sağlanmaktadır?
  6. Bütün ülke çapında PTT işyerlerinde esnek ve dönüşümlü çalışma neden aynı uygulanmamaktadır?
  7. Personel sayısının yetersizliği nedeniyle personel artırımına gidilecek midir?
  8. Bu güne kadar kaç PTT emekçisi salgına yakalanmıştır? İllere göre dağılımı nedir?
  9. Bu güne kadar kaç PTT şubesi salgın nedeniyle kapatılmıştır? Bunların illere göre dağılımı nedir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu