Röportajlar

ALİ KENANOĞLU; Etkinliklerin Suriyeliler Yüzünden Ertelenmesi Hacı Bektaş’ın Öğretilerine Ters

Ali Kenanoğlu, Hacıbektaş Belediyesi’nin Hacı Bektaş Veli etkinliklerini, 2 bin Suriyelinin katılmasını da gerekçe göstererek ertelemesinin Hacı Bektaş’ın “72 millete aynı nazarla bakmak” öğretisine aykırı olduğu görüşünde.

Hacıbektaş Belediyesi, 1964’ten beri her yıl 16-18 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerini bu yıl Ekim’in ikinci haftasında, 13-15 Ekim tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

Kararı internet sayfasından duyuran Belediye, “Son yıllarda 2 binin üzerinde Suriyelinin topluca gelmeleri”, “İlçede TOKİ evleri ile İlçe merkezi arasındaki yere modern tuvaletler kurarak kalmalarını istememize karşın İlçe merkezinde, Dergah çevresinde, Kadıncık Ana çevresinde, Bektaş Efendi çevresinde, Çilehane çevresinde, Dedebağ’da, sokak aralarında, vatandaşın kapı önlerinde, arsalarında, yerlerde yatarak ve çevreyi pisletip zaman zamanda tahrip ederek zarar vermeleri” gibi gerekçeler gösterildi.

Belediye’nin kararını bianet’e değerlendiren HUBYAR Kurucu Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucusu Ali Kenanoğlu, Hacı Bektaş Veli’nin “72 millete aynı nazarla bakmak” öğretisini hatırlatarak Belediye’nin gerekçelerinin bu öğretiye aykırı olduğunu ifade etti.

Kenanoğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:

“Tarih tartışması ayrı bir konu”

“Hacı Bektaş Veli etkinlikleri, 53 yıldır bir anma ve kültür sanat etkinliği şeklinde aynı tarihte yapılıyordu.

“Burada tarih tartışmasından bağımsız bir durum var. Tarih tartışması ayrı bir konu. Tarih değiştirilebilir. Sonuçta 16 Ağustos Hacı Bektaş Veli’nin doğum ya da ölüm günü değil.

“Burada gerekçe çok farklı. Gerekçe tamamen Suriye’den gelen vatandaşlarla ilgili. Suriye’de yaşayan iki farklı Alevi yapısı var. Bunlardan biri Nusayri dediğimiz Arap Alevileri, diğeri de Türkmen Alevileri. Bunlar Hacıbektaş Dergahını ziyaret ediyorlar.

“72 millete aynı nazarla bakmak”

“Hacı Bektaş Veli’nin önemli bir öğretisi 72 millete aynı nazarla bakmaktır.

“Gelenlerin Alevi olup olmaması da tartışılıyor. Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerine katılmak için Alevi olmak şarttır diye bir kural yok. Alevi de olmayabilirler.

“Diğer belediyelerden destek isteyebilirlerdi”

“Hacı Bektaş Veli 72 millete aynı nazarla bakın deyip bunu kendi yolunu takip eden insanlara öğütlerken, Hacıbektaş Belediyesi burada Suriyelilerin gelişini gerekçe göstererek etkinlik erteliyor.

“Belediye çok fazla ziyaretçi akını olduğunu belirterek devletten tedbir talebinde bulunabilirdi. Hizmetlerde aksamalar oluyorsa, diğer Alevi belediyelerden, sosyal demokrat belediyelerden destek isteyebilirlerdi.

“Şu an Hacıbektaş Belediyesi CHP’li bir belediye. CHP’nin birçok belediyesi Hacı Bektaş etkinliklerine destek sunmaktan imtina etmiyorlar. Her etkinlik döneminde çadırlar kurulurdu, insanların yatacak yerleri ayarlanırdı. İnsanların ihtiyaçları Hacı Bektaş Veli öğretisine uygun şekilde sağlanıyordu.

“Ekim’ geceler soğuk oluyor diye aldılar”

“Şimdi, Ekim ayına almalarının nedeni Hacıbektaş geceleri çok soğuk oluyor. Geceleri kalamasınlar istendi.

“Bu gerekçeler Hacı Bektaş Veli öğretisine uygun değil. Aynı zamanda bir sosyal demokrat parti belediyesine de uygun değil. Sosyal belediyeciliği kendine hedef olarak kabul etmiş, sosyal demokrat bir partinin belediyesinin yapmaması gereken bir şey.

“Belediye, ilçede kötü görüntü oluşmasından şikayetçi. Vatandaşlar gelip sokaklarda yatıyorlar, evet. Ama bu insanlara çadır kent kuruldu da onlar sakakta yatmaya devam mı etti? Hayır, öyle değil. Bir çözüm bulmak yerine yasaklamayı uygun görüyorlar.” (EKN)

http://bianet.org/bianet/din/189169-senliklerin-suriyeliler-yuzunden-ertelenmesi-haci-bektas-in-ogretilerine-ters

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu