ManşetTBMM Faaliyetleri

Son Kullanma Tarihi Yaklaşan Ürünler Kamu Otoritesi Tarafından Satın Alınıp Halka Dağıtılmalıdır

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, marketlerde son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin kamu otoritesi tarafından satın alınarak halka dağıtılmasını istedi.

Konuya ilişkin konuşma metni ve videosu aşağıdadır.


Merhaba,

 

Koronavirüs günleri içerisindeyiz, bütün dünyanın karantina altında olduğu, Türkiye’de insanların evlerde yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı ya da yaşamını sürdürebilmesi için evlerde kalmak zorunda olduğu günleri yaşıyoruz.

 

Tabi Dünyanın her tarafında insanların evde kalabilmesi için hükümetler destekler sunuyorlar ve doğrudan yardımlar ediyorlar ama bizim ülkemizde malesef insanlara evden çıkmayın deniliyor ama o insanların geçimini sağlayabilecek hiçbir tedbir ya da teşvik ya da destek yapılmıyor. Bunları tabi hükümete zamana zaman sıklıkla da uyarıyoruz ve bu konudaki çağrıları dile getiriyoruz.

 

Şimdi bugün size başka bir konuyla bununla ilgili başka bir konudan bahsedeceğim. Bize esnaflar tarafından iletilmiş önemli bir konu; biliyorsunuz bu zor günlerde mahalle bakkalları ve küçük esnafların dayanma güçleri yok ve bunların ellerinde son kullanma tarihi yaklaşan ürünler var. Bu ürünlerde hani hemen tüketilen ürünler değil bir kısmı acil gıda ihtiyacı da değil yani ikinci sırada, üçüncü sırada yer alan ihtiyaç listesinde yer alacak ürünler olabiliyor.

 

Dolayısıyla, bu ürünlerin son kullanma tarihinin bitecek olması birçok riski beraberinde taşıyor.

 

Birincisi; bu esnafın zor duruma düşmesi,

İkincisi; son kullanma tarihi tükenen ürünlerin bir şekilde hile ile piyasada tutulmaya devam edilmesi ve insanların bunu tüketmesinin getireceği zararlarda bir tarafından risk olarak duruyor.

 

Şimdi biz burada yoğurt, süt, peynir, kimi meyve katkılı süt ürünleri gibi birçok üründe son kullanma tarihleri var. Bunların bir an evvel kamu otoritesi tarafından satın alınarak, halka dağıtılmasını öneriyoruz, çünkü bunun birkaç faydası olacaktır.

 

Birincisi; bu esnafın batması engellenecek, bu ürünler alınarak,

İkincisi; bu ürünler satın alınarak halka dağıtılacak ve halka bir destek, evde kalan halka bir destek sağlanmış olacak,

Üçüncüsü ise; son kullanım tarihi geçen bu ürünlerin bir hile ile piyasaya sürülmesinin önüne geçilmiş olunacak.

 

Dolayısıyla, bunun yerine getirilmesi bu üç açıdan da son derece önemlidir.

 

Biz bununla ilgili olarak ilgili bakanlıklara müracaatta bulunduk, yazılı olarak dilekçe yazdık ve bunların yerine getirilmesini sağlamasını istedik, buradan da kamuoyuna bunu duyuruyoruz ve konunun takipçisi olacağımızı da buradan ifade ediyorum.

 

Herkese sağlık günler diliyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu