Röportajlar

Ali Kenanoğlu’ndan Alevi lisesine tepki: Onaylamıyoruz!

Ali Kenanoğlu’ndan Alevi lisesine tepki: Onaylamıyoruz!

MİLLİ Eğitim Bakanlığı ile Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle yapımına başlanan Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi’nin temeli atıldı, ancak Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu insanhaber’e yaptığı açıklamada “biz bu okulu onaylamıyoruz” dedi.

 

Küçükçekmece Atakent Mahallesi’nde yapılan okulun temel atma törenine Nabi Avcı’nın yanı sıra Alevi Bektaşi inancının temsilcileri, Alevi dedeleri, Alevi toplumunun kanaat önderleri, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Sakine Tükek ile vakfın yönetim kurulu üyeleri katıldı.

16 dönüm arazi üzerine yapılan okula ilk tepkiler Alevi kurumlarından geldi.

İnsanhaber’e konuşan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu böyle bir lisenin yapılacağını gazetelerden öğrendik diyerek sözlerine şöyle devam etti: Bu proje bize danışılmadan yapıldı, hiçbir bilgimiz yok. Oysa ki Alevi kurumları olarak bizlere danışılması gerekiyordu. Çünkü bu uğurda mücadele yürüten bizleriz. Bedel ödeyende… Alevi çalıştaylarına katılan da bizleriz. Bizlerle tartışılmadan böyle bir okulun yapılması iyi niyetli değil.

Lisenin içeriğinin ne olacağını da merak ettiğini söyleyen Kenanoğlu; “normal bir lise mi olacak yoksa Alevilere yönelik bir imam Hatip Lisesi mi? Bunlar önemli sorular bizim için. Bunları bilmiyoruz ve bilmedğimiz bir okulu da onaylamıyoruz” diye konuştu.

Insanhaber/Gülşen İşeri

Haberin linki

 

Konuya ilişkin Ali Kenanoğlu’nun Hüriyet Gazetesinde yer alan görüşü;

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu: “Biz projeden basından sadece birkaç gün önce haberdar olduk. Bizimle konuşulmadan böyle bir projeye girişildi. Bunların tartışılması gerekirdi. Hükümet bizi neden sürecin dışında bırakıp kendine yeni muhataplar aradı?”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28455722.asp

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu