Konuşmalar

Kenanoğlu: “Araç muayenesinde soygun düzeni işletiliyor”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, araç muayene ücretlerine yapılan fahiş zamlar hakkında Meclis’te konuşma yaptı. Araç muayenelerinin kısa sürede basit kriterler göre yapıldığını belirten Kenanoğlu, “Bütünüyle tüketiciler de bunu söylüyor, bizler de bunu söylüyoruz; bu bir soygun düzenidir” diyerek tepki gösterdi.

Konuşma videosu ve tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 6 Tarih: 24.01.2023 Birleşim: 53 Ham Tutanak Sayfası:67-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

HDP GRUBU ADINA ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Yaklaşık iki saat önce TÜİK yeni veriler açıkladı, bu verilerden birisi de Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısıydı. Açıklanan verilere göre 2022 yılı itibarıyla 26 milyon 482 bin 847 motorlu taşıt trafiğe kayıtlı. Bunun yüzde 54’ü -yaklaşık rakamlarını söylüyorum- otomobil, yüzde 16’sı kamyonet, yüzde 15’i motosiklet, yüzde 2’si minibüs, yüzde 1’i da otobüs ve özel amaçlı araç diye tarif ediliyor; bunlardan oluşuyor. Şimdi, tabii, bu araçların önemli bir kısmı iki yılda 1, bir kısmı da bir yılda 1 muayeneye gidiyor ve zorunlu olarak muayene işlemine tabi tutuluyor, eğer bu olmazsa zaten trafiğe çıkamıyor. Şimdi, bunlar neye göre belirleniyor? Ülkede bir enflasyon rakamı vardır yani TÜİK -kurumdur, işte devletin kurumu- bir rakam açıklar ve artışların buna göre yapılması gerekir. Normali bu değil midir? Bütün giderlerin… İşte, maaşlar buna göre belirleniyorsa eğer, devletin kendisinin vermiş olduğu hizmetlerin de bu artışa göre belirlenmesi gerekiyor. Şimdi, 2022 yılı enflasyonu yüzde 64,27 olarak açıklanıyor TÜİK tarafından. Asgari ücrete yüzde 54,5 oranında zam yapılıyor, memur ve emeklilere yüzde 30 civarında zam yapılıyor -ki enflasyon oranının da altında yapılıyor- ama “yeniden değerleme oranı” dediğimiz, devletin bu tür hizmetleri karşılığında almış olduğu ücretlerin artışı ise yüzde 122,93 yani yüzde 123’e tekabül eden bir oranda artış yapılıyor. Ya, böyle bir tuhaflık, böyle bir uygulama nasıl izah edilebilir? Bunu iktidar izah edemiyor, hani bunu iktidar kanadından izah edecek birisi varsa çıksın, açıklasın. Yani enflasyon oranını 2’ye katlayan, resmî rakamları 2’ye katlayan oranda bir yeniden değerleme artışı yapılıyor. Tabii, bu yeniden değerleme artışı, bütün bu araç muayenelerinde geçerli ve araç muayeneleri de buna göre artırılıyor. İnsanlar şunu söylüyor: “Araç muayeneleri on dakika içerisinde, araç giriyor, çıkıyor. Çok basit kriterler var, bunlara bakılıyor ve bu paraları ödüyoruz.” Bu paralar ne olmuş durumda? 1.130 lira otomobil ve benzeri türdeki araçlara muayene ücreti ödeniyor; otobüs, kamyon, çekici gibi araçlara baktığınız zaman onlar da 1.528 lira şeklinde ödeniyor ve her iki yılda bir de bu rakamlar ödeniyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Tamamlayın sözlerinizi.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Doğal olarak, bunun bir soygun düzeni olduğunu ifade ediyoruz arkadaşlar. Bütünüyle tüketiciler de bunu söylüyor, bizler de bunu söylüyoruz; bu bir soygun düzenidir. Bu giderler neye göre tespit ediliyor? Bu muayene ücretleri neye göre tespit ediliyor? Bunun ne orandaki payları, nerelere aktarılıyor? Bu tür hizmetlerin karşılığında nasıl bir fayda sağlanıyor tüketici açısından değerlendirirsek? Bunların tümüyle araştırılması gerekiyor ve her şeyden önce de devletin ürettiği hizmetin, verdiği hizmetin enflasyonun iki katı oranında yapılmasının anlaşılabilir ve izah edilebilir bir tarafı yoktur.
Bütün bunlardan kaynaklı olarak araştırma komisyonunun kurulmasını destekliyoruz.
Teşekkür ederim. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu