ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, İstanbul/Avcılar’da Çocuk Parkına Karakol Yapılmasını Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İstanbul Avcılar İlçesinin Yeşilkent Mahallesinde bulunun iki parktan biri olan ve çocuk oyun parkı ile deprem toplanma alanı olarak kullanılan Milli Egemenlik Parkına “Karakol İnşaatı” yapılması girişiminin nedenleri hakkında yanıtlanması istemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

 

İstanbul, Yeşilkent Mahallesi 72 bin 463 nüfusu ile Avcılar’ın nüfus bakımından en yoğun mahallesi durumunda bulunmaktadır.

Nüfusun bu denli kalabalık olduğu mahallede 2 adet park bulunmaktadır. Mahallenin girişindeki Kıvırcık Ali Parkı ve mahallenin ortasında bulunan Milli Egemenlik Parkı hem nefes almak hem de afet anında toplanmak için yeterli bile değildir.

Parklar aynı zamanda çocukların yeşil alanıdır, çocukların ağaçları tanıdığı, ağaçlarla birlikte büyüdüğü alanlardır, çocukların oyun alanlarıdır.

Mahallenin ortasında bulunan Milli Egemenlik Parkı’nın etrafı geçtiğimiz günlerde bariyerlerle kapatılmıştır.

Edinilen bilgilere göre Karakol inşaatı için kurulan bu bariyerler hali hazırda yetersiz olan parklardan birini yok etmiş olacaktır.

Deprem riskinin en fazla olduğu ilçelerden birini göz önüne alırsak bu parklara inşaat yapmak yerine, parkların sayısını arttırmak ve parklarımızı afet anına hazır hale getirmek, asıl yapılması gereken hizmetlerdendir.

Yeşilkentliler Dayanışma Ağı ve Yeşilkentliler Milli Egemenlik Parkı’nın park olarak kalmasını ve afet anına hazır hale getirilmesini talep etmektedirler.

Bu bağlamda;

1- Avcılar Yeşilkent Mahallesinde bulunan parklar dahi çocuk oyun parkı ve deprem toplanma alanı olarak yetersiz iken neden karakol inşaatı alanı olarak tercih edilmektedir?

2- Çocukların oyun parkına karakol inşaatı yapılmasına kim karar vermektedir? Karakol binası yapılacak başka alanlar yok mudur?

3- Deprem toplanma alanına karakol inşaatı yapılması olası bir afet durumunda vatandaşların büyük sıkıntı çekmesine sebep olmayacak mıdır?

4- Çocukların oyun parkına inşaat yapılması halinde çevrede çocuklar için yeni bir oyun alanı tahsis edilecek midir?

5- Deprem toplanma alanına inşaat yapılması halinde çevrede deprem toplanma alanı için yeni bir alan tahsis edilecek midir?

6- Mahallelilerin itirazlarına rağmen bu alanda karakol inşaatı yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

7- Mahallelilerin itirazları gözetilerek alınan bu karar tekrar gözden geçirilecek midir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu