Konuşmalar

39 Yıldır Kanayan Bir Yara: Çorum

HDP İstanbul Mv. Ali Kenanoğlu, 39. yılında Çorum Katliamı’nı lanetleyip katliamda hayatını kaybedenleri meclis kürsüsünde andı. 

İnsanların fırınlara atılarak, derileri soyularak katledildiğini hatırlatan Kenanoğlu, katliama yönelik toplu dava açılmadığını; katliamda parmağı olanların toplu dosyadan yargılanmak yerine şahsi/münferit suçlarla yargılandığını hatırlattı. 


 

“Bundan otuz dokuz yıl önce bugünlerde, 28 Mayısta başlayan, 10 Temmuzda biten bir Çorum katliamı yaşandı. Hani tarihimizle yüzleşelim mi yüzleşmeyelim mi meselesi tartışılıyor ya. Çorum katliamında 57 kişi orada katlediliyor.

Katliam sırasında insanlar, yüzlerce dükkân ve ev yağmalanıyor. İnsanlar, fırınlarda, tarlalarda ekin yığınlarının arasında yakılarak, derileri yüzülerek, vücutları şişlenerek, kurşuna dizilerek katlediliyorlar. Bunun akabinde bir dava açılmıyor, sadece sorumluluklar üzerinden şahsi davalar açılıyor, toplu bir dava bile açılmıyor. Yani hemen hemen herkes şunu biliyor: Devletin, devletin yetkililerinin, yetkili organların istemediği hiçbir olay katliama dönüşmez; bu çok nettir, devletin bunu engelleyecek gücü vardır. Olaylar olabilir, sizin isteminiz dışında olabilir, kendiliğinden gelişmiş olabilir, tahrikle gelişmiş olabilir, olaylar gelişir ama bu olayların katliama dönüşmesi oradaki devletin sorumlularının buna müsaade etmesiyle oluşur ve çorumda yaşanan da maalesef budur. Çorum’da katliamı lanetlediğim gibi, orada yaşamını yitiren tüm canları da saygıyla anıyorum.”

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu